czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Rolnik bez obowiązku informowania mleczarni o COVID-19?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Główny Inspektorat Sanitarny odnosząc się do wątpliwości Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (Związek Rewizyjny), w sprawie bezpieczeństwa odbioru mleka z gospodarstw rolnych w związku z epidemią SARS-CoV-2, poinformował KZSM, o  tym, że obowiązujące przepisy prawa uniemożliwiają informowanie spółdzielni mleczarskich o wystąpieniu przypadku zachorowania z powodu koronawirusa wśród mieszkańców gospodarstwa lub objęciu tych osób kwarantanną.

To dane wrażliwe

GIS podkreśla też, że dane o stanie zdrowia, jako dane szczególnie wrażliwe, nie mogą być udostępniane nieuprawnionym osobom trzecim, w tym także pracodawcy czy kontrahentowi.

– Ponadto należy mieć na uwadze, że większość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo czy z minimalnymi, nietypowymi objawami ogólnymi, a więc w zdecydowanej większości kierowcy czy kontrahenci odbierający mleko albo osoby zatrudnione w gospodarstwach rolnych nie będą posiadać wiedzy o zakażeniu – wyjaśniła Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zachować reżim w zakładach

GIS zastrzega jednak, że nawet biorąc powyższe sprawy uwagę, bez względu na okoliczności, osoby zatrudnione w przemyśle spożywczym, w tym także kierowcy, konwojenci odbierający mleko z gospodarstw, powinni w każdym przypadku ściśle stosować się do zasad reżimu sanitarnego tj.: nosić osłony ust i nosa, a najlepiej maseczki. Winni też zachowywać odpowiedni dystans, dbać o częstą i właściwą higienę rąk lub stosować rękawiczki zmieniane po czynnościach w każdym gospodarstwie.


Źródło: GIS, KZSM
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,165FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły