piątek, 18 czerwca, 2021

Rolniczy Patron i Orędownik. 15 maja Świętego Izydora

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Zgodnie z tradycją, 15 maja w wielu krajach Świata, w tym też w Polsce, obchodzony jest Dzień Świętego Izydora Oracza – Patrona Rolników. W tym roku także, mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nie zapomniano o tej niezwykłej okazji. Przed tygodniem, w sobotę 8 maja br. w powiecie lublinieckim na Śląsku, już po raz XXV odbyła się Pielgrzymka Rolników Ziemi Lublinieckiej, której  towarzyszyła parada zabytkowych traktorów i rolniczych maszyn. Natomiast 15 maja br. Duszpasterstwo Rolników Diecezji Toruńskiej organizuje Patronalne Święto Rolników – Świętego Izydora. My natomiast kierując do Rolniczek i Rolników życzenia wszelkiej pomyślności, przypominamy kim był Święty, a także nasze polskie z nim związane tradycje.  

Kim był Święty Izydor Oracz?

Jak wskazują historyczne źródła Święty Izydor urodził się na początku XII weku w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Bieda zmusiła młodego Izydora do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Według legend, Święty Izydor podczas pracy na polu bez ustanku się modlił, a w jego trudach pomagał mu Anioł. Pracy tej towarzyszyły także różne cudowne zdarzenia, a on sam miewał wizje. Izydor ożenił się z błogosławioną Marią Toribiai i zamieszkał w Madrycie. Opuścił miasto gdy zajęli je Arabowie i powrócił tam gdy Madryt na powrót zdobyli Hiszpanie. Słynący za życia z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia Izydor zmarł ok. 1130. W 1170 przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał chrzest. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, przyciągały mnóstwo pielgrzymów a szczególnie rolników. Beatyfikacji Izydora dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizacji w 1622 Grzegorz XV. Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących. Pomaga też w czasie suszy. Jest opiekunem zwierząt domowych i patronem osób opiekujących się zwierzętami.

Święty Izydor w Polsce 

Kult Świętego Izydora Oracza jest w Polsce dobrze znany. Do naszego kraju dotarł na przełomie XVI i XVII wieku za sprawą jezuitów. Zakonnicy zakładali bractwa pod wezwaniem św. Izydora, które miały się opiekować społecznościami wiejskimi. Świętego z Madrytu lubili zarówno chłopi pańszczyźniani jak i szlachta. Obecnie Święty jest drugim patronem diecezji kieleckiej i patronem wielu parafii, m.in. w Biadkach, Dobrakowie, Radlinie Górnym, Smolanach, Nowej Wsi, Domosławice i Gorzkowicach. W Białymstoku działa natomiast Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa. Na terenie Polski autentyczne partykuły relikwii Świętego Izydora znajdują się w kościołach w Topólczy w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Górznie w diecezji toruńskiej, Borzykowej w archidiecezji częstochowskiej i Białymstoku w archidiecezji białostockiej. 

Rolnicza Pielgrzymka Św. Izydora

Natomiast od 1996 roku dorocznie w połowie maja odbywa się pielgrzymka Św. Izydora Oracza do Sankutarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku organizowana przez Śląską Izbę Rolniczą. A od 2017 roku wraz pielgrzymką organizowany jest konkurs orki zabytkowymi traktorami i wystawa zabytkowych maszyn rolniczych. Organizatorem tych wydarzeń jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko, Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR oraz klub Traktor i Maszyna. W tym roku 8 maja odbyła się jubileuszowa XXV Pielgrzymka Rolników Ziemi Lublinieckiej. Nie zabrakło też parady zabytkowych traktorów. W święto Izydora Oracza rolnicy modlili się o dobre plony w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Msza święta odprawiona została przy ołtarzu polowym. Wśród honorowych gości była Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik, Senator Ryszard Majer, Poseł na Sejm Andrzej Gawron i  samorządowcy Ziemi Lublinieckiej. Natomiast w samo południe spod miejscowego skansenu starych maszyn rolniczych w stronę Lublińca wyruszyła III Parada Zabytkowych Traktorów. Trasa tegorocznego przejazdu liczyła blisko 50 km. Rolnicy przejechali m.in. przez Sadów, Kochanowice, Kochcice, Glinicę, Łagiewniki Wielkie, Pawonków, Kośmidry i Lisowice. 

Dodajmy, że w sobotę, 15 maja br. w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio w Grudziądzu obchodzone będzie Patronalne Święto Rolników – Św. Izydora Oracza. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00. W programie Wykład pt. „ Panie, przymnóż nam wiary„ który wygłosi ks. prof. Jana Perszona. Odprawiona zostanie też Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pawła Gonczaruka.     

Dodajmy, że w polskiej tradycji ludowej Święty Izydor Oracz jest bohaterem wielu pieśni, a na jego cześć powstały słynne „godzinki” („Zacznijcie, wargi nasze, chwalić Pannę Świętą…”). W wielu regionach funkcjonują też przysłowia odnoszące się do pogody w ten dzień. 
 
Źródła i foto: portale: Lubliniec Nasze Miasto, Parafia pw. Świętego Izydora w Gowinie, Polska sztuka ludowa, Aleksander Jackowski, wyd. PWN, 2007 rok

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły