poniedziałek, 1 marca, 2021

Rolnicy z Piotrkowa zawiedzeni. Ministerstwo nieprzygotowane?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dziś przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność” z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatów ościennych, już po raz drugi zasiedli do negocjacyjnego stołu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. Głównym tematem rozmów było nieuwzględnienie rolników prowadzących chów trzody chlewnej w cyklu otwartym przy wypłacie jednorazowej pomocy dla gospodarstw rolnych, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19.

– Tak jak pierwszą turę rozmów sprzed tygodnia oceniam jako trudną, tak ta dzisiejsza była głęboko niezadowalająca – relacjonuje z oburzeniem Janusz Terka, rolnik i działacz NSZZ RI „Solidarność” z Piotrkowa Trybunalskiego. – Po pierwsze strona ministerialna nie potrafiła określić o jakich pieniądzach mówimy, co bardzo źle świadczy o jej przygotowaniu do dzisiejszych rozmów. Po drugie uczestniczący w rozmowach rolnicy, którzy nie prowadzą chowu w cyklu otwartym wcale nas nie poparli! A na dodatek,  wbrew wcześniejszym zapewnieniom ministerstwa rolnictwa nie dopuszczono nas – rolników z Piotrkowa Trybunalskiego do ostatecznego głosowania nad wnioskami. Jaka to jest więc rolnicza „Solidarność”?! Jakie „porozumienie rolnicze” przy ministrze?!pyta z oburzeniem Janusz Terka.

Dopiero początek protestów?

Opinię tę podziela także inny uczestnik dzisiejszych rozmów: Piotr Marcinkowski, również rolnik i działacz NSZZ RI Solidarność.
– Bardzo źle się stałomówi Piotr Marcinkowski.Ale my nie rezygnujemy. Nie kończymy tematu. Wręcz przeciwnie. Teraz zastanowimy się co robić dalej. Zbierzemy siły do dalszego działania w naszej słusznej sprawie.

Obaj rolnicy podkreślają też, że w ich opinii to dopiero początek eskalacji, a trwająca obecnie sesja Sejmu RP z pospiesznie zwoływaną Sejmową Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także z prawdopodobnym nocnym glosowaniem, tylko jeszcze sytuację zaostrzy.    

Przypomnijmy: w ubiegły poniedziałek rolnicy spotkali się z Ministrem po raz pierwszy a temat nie został zamknięty. Natomiast w środę 9 września br. rolnicy z Piotrkowa Trybunalskiego przeprowadzili strajk ostrzegawczy, w którym uczestniczyło około 300 rolników i 80 ciągników. 

Więcej pisaliśmy tutaj.

Źródło i foto: NSZZ RI „Solidarność”

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,223FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły