poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Ptasia grypa w Lubuskiem, na Kujawach i na Warmii. Nowe ogniska!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 3. i 4. ogniska ptasiej grypy (HPAI) w Polsce w 2021 r. Tym razem w województwach: warmińsko-mazurskim i lubuskim. Kolejne miejsce wystąpienia choroby znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim.

Wirus na fermie w Radostowie

Ognisko HPAI nr 3. w 2021 r. wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Radostowo, w gminie Jeziorany, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.

Ptasia grypa w stadzie ponad 15 tys. indyków

Ognisko HPAI nr 4. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Staw, w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski, woj. lubuskie.

Jak zapewnia Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwach, tych zostały już wdrożone procedury zwalczania choroby   przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, a określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Ponadto, w promieniu 10 km wokół ognisk choroby wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone.

Ognisko pod Inowrocławiem

Natomiast wczoraj, 14 stycznia br., Wojewoda Kujawsko-Pomorski poinformował o potwierdzeniu ogniska ptasiej grypy w powiecie inowrocławskim, w jednym z gospodarstw utrzymujących indyki. Utrzymywano tam około 30 tysięcy ptaków. Potwierdzenie obecności wirusa ptasiej grypy (HPAI) służby weterynaryjne otrzymały w środę 13 stycznia. Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołał sztab kryzysowy. Podjęto też działania zabezpieczające i neutralizujące zagrożenie, a w promieniu 3 km od ogniska ptasiej grypy wyznaczono obszar zapowietrzony. Natomiast w promieniu 10 km obszar zagrożony ptasią grypą.


Źródła: GIW, UW Kujawsko-Pomorskiego

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,698FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły