Co znajdziesz w artykule?
Singapur wprowadza tymczasowy zakaz!
Krajowy Główny Inspektor Weterynarii informuje, że w związku z potwierdzeniem w dniu 31 grudnia 2019 r. wystąpienia 1 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie drobiu w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, władze Singapuru wprowadziły tymczasowy zakaz importu z całego terytorium Polski żywego drobiu (w tym ptaków ozdobnych), mięsa drobiowego, produktów pozyskanych z drobiu i ptaków oraz jaj.
Odwołanie zezwoleń
Jednocześnie białoruskie służby weterynaryjne podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich wydanych wcześniej pozwoleń na wwóz ww. towarów (przesyłek) na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego.
Nie muszą się natomiast obawiać właściciele towarów objętych wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa lubelskiego Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do 03.01.2020 r. włącznie. Te przyjmowane są przez służbę białoruską w trybie zwykłym.
Wiadomo również, że powyższe ograniczenia nie obejmują pozwoleń wydanych po uzgodnieniu z komitetami ds. rolnictwa i żywności obwodowych komitetów wykonawczych Republiki Białorusi, na poddane obróbce termicznej w procesie produkcji śruty do mieszanek paszowych, przeznaczonych dla zwierząt i mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duże ognisko ASF w Bułgarii
Zakaz Ukrainy
Jak podaje polski krajowy Główny Inspektor Weterynarii, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie internetowej służby weterynaryjnej Ukrainy, w tym kraju wprowadzony został natomiast zakaz importu drobiu, produktów oraz surowców drobiowych, za wyjątkiem produktów drobiowych poddanych obróbce termicznej, ze stref dotkniętych wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) w Polsce.
Zakaz Republiki Południowej Afryki
Ponadto, jak wczoraj poinformował Główny Inspektor Weterynarii, również służba weterynaryjna Republiki Południowej Afryki, pismem z dnia 3 stycznia 2020 r. poinformowała GIW o wprowadzeniu zakazu eksportu związanego w wystąpieniem w Polsce ogniska HPAI u drobiu.
W tym przypadku, zakazem importu z całego terytorium Polski na rynek RPA zostały objęte następujące towary:
- żywy drób, gołębie i inne ptaki;
- jaja (z wyłączeniem SPF);
- świeże (w tym mrożone) mięso drobiowe.
Służby weterynaryjne Republiki Południowej Afryki poinformowały również o tym, że nie będą wydawane nowe weterynaryjne zezwolenia importowe (veterinary import permits) dla ww. produktów. Niewykorzystane zezwolenia zostaną anulowane, a importerzy zobowiązani są do zwrotu ww. zezwoleń. Natomiast produkty drobiowe przetworzone termicznie są wyłączone z zakazu, o ile importer otrzymał ważne zezwolenie importowe (veterinary import permit).
Białoruś ogranicza import drobiu
Jak podaje polski krajowy Główny Inspektor Weterynarii, Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, od dnia 4 stycznia 2020 r., wprowadził czasowe ograniczenie wwozu na terytorium Republiki Białorusi niżej wymienionych towarów z województwa lubelskiego:
- żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie;
- mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;
- puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo);
- pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).
Reakcja Korei Południowej
W związku z potwierdzeniem w dniu 31 grudnia 2019 r. wystąpienia 1 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w stadzie drobiu w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim także władze Korei wprowadziły tymczasowy zakaz importu z całego terytorium Polski, drobiu, mięsa drobiowego oraz jaj konsumpcyjnych. Ponadto, służby właściwe Korei zawiesiły procedurę rejestracji polskich zakładów produkujących mięso drobiowe.
Nowe ogniska w Starym Uścimowie i Drozdówce
Ponadto, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 4-6 stycznia 2020 r., na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczono 2 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.
Ognisko nr 2020/5 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 186 indyków, w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Jest to gospodarstwo kontaktowe w stosunku do uprzednio stwierdzonych ognisk w tej samej miejscowości w gminie Uścimów i położone jest na ustanowionym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego obszarze zapowietrzonym.
Ognisko nr 2020/6 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 000 indyków, w miejscowości Drozdówka, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Jest to gospodarstwo kontaktowe w stosunku do uprzednio stwierdzonych ognisk w gminie Uścimów i położone jest na ustanowionym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego obszarze zapowietrzonym.
Ogólna sytuacja w kraju
Ponadto, w odniesieniu do wszystkich stwierdzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 służby Główny Inspektor Weterynarii informuje też, że odpowiedzialne za zwalczanie i prewencję choroby, krajowe służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
Przypomnienie podstawowych zasad
Główny Lekarz Weterynarii przypomina również wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego zalecanych do wdrożenia przez Głównego Lekarza Weterynarii, należą:
- pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg,
- zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
- karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
- stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
- stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
Liczy się szybka reakcja
Jeżeli więc hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.
Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Fot: Pixabay