Na ostatnich sesjach za równo w Europie jak i w USA, pszenica utrzymuje wysoką cenę. Na MATIF cena pod koniec ubiegłego tygodnia dotarła do poziomu 190 €/t co przy kursie przekraczającym 4,30 zł/€ daje cenę powyżej 800 zł/t. Jest to już drugie podejście ceny do tego poziomu, a jego trwałe przekroczenie może wskazywać na dalszą kontynuację wzrostu. Póki co obserwujemy korektę, a na zakończenie wczorajszej sesji pszenica została wyceniona na 183,25 €, co daje nam 792 zł/t. Tendencja wzrostowa jest też widoczna na lokalnym rynku, gdzie ceny pszenicy o wysokiej jakości która powoli zaczyna trafiać do punktów skupu kształtuje się w przedziale 670-730 zł/t z tendencją wzrostową. W Warszawskiej Giełdzie Towarowej najlepsza oferta kupna pszenicy jest po 730 zł/t.

Na wzrost cen wpływa kilka znaczących czynników: susza w niektórych krajach UE (głównie Polska, Niemcy, Węgry i kraje nadbałtyckie) oraz w Basenie Morza Śródziemnego. Wysokie opady  we Francji sprawiają, że pszenica będzie miała niską jakość oraz szacuje się już, że zbiory mimo dobrego sezonu będą niższe niż wcześniej prognozowano. Podobna sytuacja jest w niektórych północnych stanach USA, gdzie ze względu na deszczową pogodę zbiory mogą się opóźnić.

Ceny rzepaku zrównoważonego w skupach znajdują się w przedziale 1540 -1575 zł/t netto. Wczoraj w Paryżu rzepak wyceniono na 1576 zł/t.