sobota, 6 marca, 2021

Prześwietlą rolnicze rynki

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W fazę opiniowania na szczeblu rządowym wszedł projekt rozporządzenia rozszerzający obowiązek raportowania cen na rynkach rolnych. Przepisy umożliwią zbieranie danych o cenach na poszczególnych etapach łańcucha dostaw żywności. Głównym celem jest przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom handlowym w łańcuchu dostaw żywności.  

Unijne przepisy od stycznia 

W 2016 r. Parlament Europejski wezwał wszystkie zainteresowane sprawą strony do wzmocnienia przejrzystości i lepszego informowania, głównie o cenach produktów rolno-żywnościowych na wszystkich etapach łańcucha, a także do wzmocnienia organów i narzędzi pozyskiwania informacji z rynku. Efektem ma być terminowe przekazywanie rolnikom i organizacjom producenckim dokładnych danych rynkowych. Nowe, rozszerzone unijne przepisy sprawozdawcze wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Do tego czasu państwa członkowskie muszą przygotować i wdrożyć niezbędne rozwiązania prawno-organizacyjne umożliwiające ich realizację. Stąd też rządowe prace w Polsce.

Ceny i przepływ towarów

Zbierane dane rynkowe dotyczyć będą poziomu cen i wielkości obrotu w zakresie: skupu, zakupu, sprzedaży – giełdowej, targowiskowej, hurtowej – od producenta i importera. Dane pochodzić mają z rynków: wołowiny i cielęciny, wieprzowiny, zbóż; drobiu, mleka i produktów mlecznych, jaj spożywczych, cukru oraz produktów rolnictwa ekologicznego; baraniny; włókna lnianego i konopnego oraz roślin wysokobiałkowych; owoców i warzyw; roślin oleistych, chmielu oraz tytoniu; pasz dla zwierząt i kwiatów. Udoskonalenie gromadzenia danych statystycznych posłuży też szczegółowej analizie mechanizmów kształtowania cen w całym łańcuchu dostaw produktów rolnych. 
Ułatwi to podmiotom gospodarczym i instytucjom publicznym podejmowanie świadomych wyborów w oparciu o pogłębione zrozumienie mechanizmów i rozwoju sytuacji na rynku. 

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,570SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły