piątek, 16 kwietnia, 2021

Protest rolników przed OSM w Kole!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Znamy już żądania protestujących rolników, dostawców mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, których zaniepokoiła ostatnia obniżka cen skupu mleka. Problemów jednak jest więcej. W związku z nimi z początkiem marca br. protestujący skierowali do Zarządu i Rady Nadzorczej OSM w Kole pismo z jedenastopunktową listą postulatów. Poniżej przytaczamy ich treść.  

Wycofanie obniżki cen

Postulat pierwszy to wniosek o wycofanie z obrotu przekazanego rolnikom aneksu nr 13 do umów z dnia 18 lutego 2021 i jednoczesna podwyżka ceny skupu mleka z dniem 1 marca 2021 o minimum 10 groszy. Następny wniosek dotyczy dostosowywania przez spółdzielnię  cen mleka do średnich cen GUS i cen płaconych dostawcom przez pobliskie podmioty skupujące, z uwzględnieniem bezpieczeństwa funkcjonowania spółdzielni.

Zniesienie kary lojalnościowej 

Rolnicy domagają się też bezwzględnego zniesienia kary lojalnościowej, a także usunięcia z cennika pozycji „dopłata lojalnościowa” z jednoczesnym włączeniem jej równowartości do innych cen składowych. Następny postulat dotyczy umożliwienia dostępu członków OSM do rocznych sprawozdań, sprawozdań finansowych, uchwał i protokołów z lustracji.

Wznowienie dopłat do stad 

Protestujący domagają się także wznowienia dopłat do stad objętych kontrolą użytkowości bydła mlecznego. Kolejna sprawa to zmiany w warunkach wypowiedzenia z dostosowaniem ich do zapisów zawartych w Statucie OSM Koło. 

50 procent strategicznych członków

Rolnicy domagają się też zmiany w Statucie OSM określającej precyzyjne warunki jakie musi spełnić członek Rady Nadzorczej ze wskazaniem, że w minimum 50 procentach winni to być strategiczni dostawcy mleka dla OSM Koło, którym zależeć będzie na uzyskiwaniu przez spółdzielnię jak najlepszego wyniku finansowego, tak aby zapewnić dostawcom godną zapłatę za surowiec.

Przejrzystość i dwukadencyjność 

Kolejny postulat dotyczy wprowadzenia dwukadencyjności  Delegatów na Zebranie Przedstawicieli OSM w Kole, a także transparentności wyborów Członków Rady Nadzorczej oraz   liczenia głosów na sali obrad z użyciem elektronicznego zapisu liczenia. 

Sprawa Konina i Grabowa  

Zdaniem rolników potrzebna jest też pomoc spółdzielni i umożliwienie tworzenia grup producenckich na zasadach możliwie najkorzystniejszych dla dostawców z jednoczesnym uwzględnieniem dobra spółdzielni. 

Rolnicy domagają się też wyjaśnienia sytuacji związanej z przejęciem Spółdzielni Mleczarskiej w Koninie ze szczególnym naciskiem na analizę wpływu tego działania na ogólną kondycję OSM Koło. Protestujący domagają się również wyjaśnienia sprawy powstania Bazy Handlowej w Grabowie, także w kontekście ogólnej sytuacji OSM Koło. My także powyższe pytania skierowaliśmy do Prezesa Zarządu OSM w Kole Czesława Cieślaka. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź przekażemy jej treść naszym czytelnikom.

Źródło: Rolnicy – dostawcy OSM w Kole

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Wsparcie na klęski i ASF. Nawet do 300 tysięcy złotych

Do 31 grudnia br. potrwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach Poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej...

Na wschodzie i północy sporo słońca [POGODA]

W sobotę zagrzmi miejscami od Poznania po Mławę, Pułtusk, Siedlce, Olsztyn. W nocy pochmurno na zachodzie, południu i w centrum- tu deszczowo, z tym,...

Produkcja i eksport na minimalnym poziomie. Ukraiński gigant na skraju opłacalności

Znana firma Avangardco od roku zmaga się z dramatyczną sytuacją. Przedsiębiorstwo w przeciągu roku zmniejszyła produkcję jaj aż o połowę. Siłą motoryczną kryzysu jest...

Śledź nas

21,741FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły