niedziela, 28 lutego, 2021

Protest przed Bielmlekiem – rolnicy obawiają się upadłości zakładu

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dzisiaj przed siedzibą Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim odbywa się protest rolników. Przyczyną protestu są min. problemy finansowe spółdzielni, a także rzekome plany ogłoszenia jej upadłości. Ta, najprawdopodobniej miałaby nastąpić w najbliższych dniach. Zgodnie z informacjami dostępnymi w mediach społecznościowych, ogólny dług spółdzielni ma wynosić wiele milionów złotych, a wniosek o jej upadłość do białostockiego sądu złożyła firma, której Bielmlek winien jest kilkanaście milionów złotych.

 

Prokuratorskie śledztwo

Ponadto, śledztwo w sprawie podejrzenia wyłudzania kredytów i niegospodarności w Bielmleku prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. To na jej zlecenie, pod koniec listopada 2019 r., dokumenty spółdzielni zabezpieczyli funkcjonariusze z delegatury warszawskiej Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).

 

Problemy z wynagrodzeniami  

O bielskiej spółdzielni było już głośno już w lipcu 2019 r., gdy rolnicy przestali otrzymywać wynagrodzenie za dostarczane mleko. Wypłat nie dostawali też pracownicy spółdzielni. Spółdzielnią zarządza były senator i były wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk.
Wielu rolników – członków bielskiej spółdzielni zdaje już mleko do innych spółdzielni w: Hajnówce, Łapach czy Siemiatyczach.

 

Skargi rolników

Przedstawiciele rolników złożyli też zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu, iż zarząd spółdzielni działał na jej szkodę oraz że nieprawnie podniósł wartość udziałów z 50 do 100 tys. zł. Prezes spółdzielni Tadeusz Romańczuk także zawiadomił prokuraturę. Zarzucił próbę nielegalnego przejęcia spółdzielni tymczasowemu prezesowi, który krótko kierował Bielmlekiem.

 

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło/fot: portal społecznościowy bielsk.eu/radio.bialystok.pl

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły