piątek, 16 kwietnia, 2021

Posadziłeś las ze wsparciem ARiMR? Sprawdź o co możesz się ubiegać?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od 15 marca można składać wnioski do ARiMR o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej w ramach poddziałania Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych finansowanego z PROW 2014-2020. Co ważne można je złożyć jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. 

Premia pielęgnacyjna 

Premia pielęgnacyjna jest zryczałtowaną płatnością, która przyznawana jest corocznie przez 5 lat – licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii do gruntów, na których dokonano zalesienia. Wysokość wsparcia waha się od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha i zależy m. in. od ukształtowania terenu, jego podatności na erozję czy zastosowanej formy ochrony upraw przez zwierzynę. Jeśli na zalesionym terenie zastosowano repelenty (środki odstraszające). Dodatkowo można otrzymać kwotę 424 zł/ha. 

Premia zalesieniowa 

Premia zalesieniowa natomiast jest przyznawana corocznie przez 12 lat- licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej do gruntów, na których posadzono las,
a które wcześniej wykorzystywano do prowadzenia działalności rolniczej. Wysokość premii zalesieniowej wynosi 1 215 zł/ha.

Kto może być beneficjentem?

Beneficjentami obu premii mogą być wyłącznie rolnicy, którzy w latach 2015-2020:

– złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie, 

– otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy,

– wykonali zalesienie,

– złożyli oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego.

Do otrzymania premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej nie są uprawnione jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Wnioski co do zasady należy złożyć do 15 maja, ale ponieważ ten dzień wypada w sobotę, będzie to można zrobić (bez żadnych sankcji finansowych) jeszcze do 17 maja. ARMR będzie przyjmowała wnioski także w ciągu 25 dni po upływie tego terminu, czyli do 11 czerwca 2021 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia przyznana premia będzie pomniejszono 1 proc.

Źródło: ARiMR
Foto: Pexels

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowa marka nasion – LIDEA

Jak już zapowiadały w ubiegłym roku firmy hodowlao nasienne Caussade Semences i Euralis Semences łaczą się by stowrzyc nową globalną markę nasion rolniczych. Od...

Od jutra coraz cieplejsze noce [POGODA]

Na południowym wschodzie w piątek mocno popada. Po południu na wschodzie miejscami zagrzmi. Zaczyna do nas napływać ciepłe i wilgotne powietrze znad Ukrainy, Morza...

Rolna Konferencja w Senacie

- Chcemy rozwinąć bardzo silnie rolnictwo ekologiczne w Unii Europejskiej, bo jesteśmy przekonani, że tą drogą powinien iść rozwój tego sektora  – powiedział dziś (13 kwietnia...

Śledź nas

21,741FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły