sobota, 6 marca, 2021

Porywisty wiatr, deszcz, krupa śnieżna, grad…?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Tym razem w prognozie pojawiła się inna niż zawsze mapa. Jest to mapa ukształtowania terenu w naszym kraju, które wywierać będzie szczególnie jutro bardzo duży wpływ na występowanie opadów deszczu i burz. Będzie to klasyczna sytuacja podczas zmiany pogody. Teraz napływa zimne powietrze z północy. Gdyby nasze Morze Bałtyckie było większe, cieplejsze, to wówczas efekt morza przyniósłby solidne opady deszczu do całego kraju. Ale tak się nie stanie z powodu małych gabarytów akwenu wodnego.

I tak od samego rana na obszarze zaznaczonym na mapie numerem “1” pojawiać się będą liczne, przelotne opady deszczu, od godzin południowych także gradu i krupy śnieżnej podczas których nawet zagrzmi. Największe sumy opadów są spodziewane w miejscu gdzie wymuszenie opadu będzie największe, czyli w okolicy Darłowa, Ustki, Łeby, Lęborka a w godzinach wieczornych w okolicy Fromborka, Tolkmicka, Elbląga, ujścia Wisły. Spadnie tutaj w ciągu doby około 3-10 milimetrów wody a w okolicy wyżej wymienionych miast do ponad 15 milimetrów wody. Dodatkowo pojawi się bardzo silny wiatr, który rozpędzi się do 70-80 km/h a w okolicy Darłowa, Ustki, Łeby, Rozewia do około 100 km/h. Wieczorem na wybrzeżu pojawi sie cofka- wody z Morza Bałtyckiego będą wtłaczane do rzek. Temperatura w nocy w tych regionach spadnie do +7/+9 stopni a w ciągu dnia osiągnie maksymalnie +10 stopni w Słupsku do +11/+13 stopni na pozostałym obszarze.

Obszar zaznaczony numerem “2”, będzie jutro najsuchszym miejscem w kraju. Mimo wszystko chmur na niebie od około godziny 9/00-10/00 będzie bardzo dużo. Jutro wystąpi arktyczne powietrze, widok chmur konwekcyjnych w takim powietrzu nadaje chmurom koloru granatowo-czarnego i wielu z was może przestraszyć. Ostatecznie z tych chmur spadnie przeważnie 0,1-3 mm deszczu. Tylko wybitnie lokalnie ( najbardziej prawdopodobne że tak będzie koło Suwałk, Łodzi i Wrocławia że spadnie do około 4-7 milimetrów w ciągu doby. Tutaj również pojawi się bardzo silny wiatr, który rozpędzi się do 40-70 km/h. Podejrzewam że opad rzędu 1-3 mm, spowoduje że ziemia na silnym wietrze szybko przeschnie i podejrzewam że pojawią się liczne zawieje piaskowe na lekkich, wzruszonych glebach. Temperatura o poranku spadnie tutaj do około +6/+8 stopni, natomiast w południe dobije do +14/+15 stopni.
Obszar zaznaczony numerem “3”. Tutaj pojawiaja się wyżyny i to szczególnie w ich obrębie jest szansa że jutro spadnie około 1-5 mm deszczu. Będzie to opad przelotny. Obok przelotnych opadów pojawi się również sporo słońca któremu potowarzyszy silniejszy wiatr w porywach do 20-45 km/h. Termometry w godzinach porannych pokażą około +4/+8 stopni, natomiast w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy +16 stopni.

Na terenie oznaczonym numerem “4” pojawi się znaczne wymuszenie opadów, szczególnie w godzinach popołudniowych. W górach sypać będzie śnieg, na Podhalu deszcz który okresami popada intensywniej- tutaj spadnie około 5-10 milimetrów wody- lokalnie do 15 mm. Natomiast na wyżynach oczekuje się niższych sum opadów bilansujących w granicy 4-8 milimetrów deszczu. Na Podhalu termometry dobiją do +5/+7 stopni, na wyżynach +13/+15 stopni. Wiatr umiarkowany, w porywach do 45 km/h, w górach porywisty, w porywach do ponad 70 km/h.

Tekst i fot. Łukasz Sieligowski

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,590SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły