wtorek, 9 marca, 2021

Pomoc suszowa: dalsze wydłużenie terminu składania wniosków?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

7 listopada 2019 roku, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, z pisemnym apelem o pilne podjęcie decyzji w sprawie dalszego przedłużenia terminu składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzielenie pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych suszą. Apel wystosowano po analizie możliwości Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (instytucja weryfikująca protokoły klęskowe – przyp. red.), w stosunku do liczby wpływających protokołów.

 

Uzasadnienie apelu

W uzasadnieniu apelu, Zarząd WIR powołał się na treść informacji przygotowanej przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki, zgodnie z którą, do dnia 6 listopada br., wpłynęło blisko 74,4 tys. protokołów „suszowych” (w odniesieniu do 85,5 tys. zgłoszeń o oszacowanie skutków suszy), z czego zweryfikowano zaledwie 42,3 tys. Ponadto, 9,1 tys. protokołów zwrócono do korekty, po wykryciu niezgodności z wytycznymi MRiRW, przy ich sporządzaniu.

 

Informacja z 24 października br.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej powołał się również na treść przekazanej Ministrowi własnej informacji z dnia 24 października 2019 r., o liczbie zgłoszonych wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w Województwie Wielkopolskim oraz o możliwościach miejscowego Urzędu Wojewódzkiego w zakresie weryfikacji napływających protokołów klęskowych.

 

Niedobór wody i terminy szkoleń

W powyższym dokumencie stwierdzono min., że Wielkopolska Izba Rolnicza od początku tegorocznego sezonu wegetacyjnego zwracała uwagę na problem niedoboru wody. Apelowała też do Wojewody Wielkopolskiego o odpowiednio wczesne przeprowadzenie szkoleń dla członków komisji szacujących straty.
Jak również o opracowanie jednolitego wzoru wniosku o szacowanie szkód i jednorodnej instrukcji jego wypełniania dla wszystkich 226 gmin Wielkopolski. Zarząd WIR przypomniał również, że tego rodzaju sugestie kierowane były do Wojewody już jesienią ubiegłego roku. Wnoszono wówczas o to, by szkolenia członków komisji odbywały się w miesiącach zimowych, co w opinii Zarządu WIR dałoby zainteresowanym dość czasu na przygotowanie się do sprawnego działania. W rzeczywistości jednak, szkolenia zorganizowano dopiero około 20 czerwca 2019 r., czyli jak zauważył  Zarząd WIR, w momencie gdy w Wielkopolsce rozpoczęły się już żniwa i szacowanie z uwagi na czas polowych prac stało się pilną koniecznością.

 

Weryfikacja 4 tysięcy wniosków tygodniowo

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej podkreślał też, że z analizy danych z poprzednich okresów weryfikacji protokołów, mimo jak to ujęto: „ofiarności i zaangażowania pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego” wynika niezbicie, że możliwości weryfikacyjne WUW nie przekraczają 4 tysięcy protokołów tygodniowo. To przy występujących obecnie ich ilościach, wydłuża  cały proces weryfikacji do co najmniej kilku tygodni. Dodatkowe zakłócenia wywołuje stosunkowo wysoki procent korekt wynikających z braku właściwej instrukcji wypełniania dokumentów. Zarząd WIR przewiduje nawet, że protokoły odesłane rolnikom do korekty mogą nie wrócić do nich nawet przed końcem roku 2019.

 

Konkluzja

Podsumowując uzasadnienie apelu adresowanego do szefa resortu rolnictwa, Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej stwierdził, że: „ […] mimo ofiarnego zaangażowania urzędników Wojewody Wielkopolskiego, proces weryfikacji protokołów będących podstawą do ubiegania się o pomoc nie zakończy się przed końcem roku. Wobec powyższego wnioskujemy o takie przedłużenie terminu składania wniosków, by z programu pomocy mogli skorzystać wszyscy kwalifikujący się do niego rolnicy.”

 

Pomoc klęskowa a produkcja zwierzęca

Dodajmy, że w piśnie z 4 października 2019 r., Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wspomniał też o konieczności rozwiązania problemu gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą, które to w świetle obowiązujących przepisów, odnoszących straty do całości gospodarstwa, często nie przekraczają pułapu 30 procent strat. Należna w takich przypadkach pomoc limitowana jest formułą de minimis, co sprawia, że duże gospodarstwa wykorzystujące limit w większym zakresie, tracą możliwość skorzystania z pomocy klęskowej.
Zarząd WIR ponownie zasygnalizował też konieczność zintegrowania wskazań Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej z wynikami terenowych kontroli komisji.

 

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: materiały Zarządu WIR

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,870SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły