Głównym wydarzeniem mijającego tygodnia była prezentacja raportu tworzonego przez USDA. W lutowym odczycie autorzy zwrócili uwagę na wysokie zapasy wszystkich zbóż na świecie, które z sezonu na sezon rosną. USDA nieznacznie podniosło prognozy globalnych zapasów zbóż, w tym głównie dotyczy to pszenicy. Znaczące ilości tego zboża będą trafiały na rynki z Ukrainy (wzrost produkcji o 481 tys. t) i Argentyny (wzrost produkcji o 500 tys. t). Agencja również informuje o mniejszym eksporcie z USA i UE, który jest równoważony przez Kanadę, Rosję i Argentynę. Wysoki poziom zapasów będzie skutecznie hamował wzrosty cen – zapasy w tym miesiącu zostały ocenione na niższe o 1,8 mln t, jednak są znacznie wyższe rok do roku. Analitycy obniżyli szacowane zbiory kukurydzy o 2,8 mln t, co będzie wspierało ceny ziarna. Prognozuje się niższe zbiory w Argentynie i na Ukrainie.

Pszenica

Odnosząc się do cen zamknięcia na CBOT, to w piątek cena nie uległa zmianie względem ubiegłego tygodnia. Na MATIF odnotowano 1% wzrost. Dalsze wzrosty w Europie są możliwe pod warunkiem umacniania się dolara.

Kukurydza

W tym tygodniu obserwowaliśmy dalszy wzrost cen kukurydzy, co prognozowaliśmy w ubiegłym tygodniu: LINK

Fundamenty pozostają bez zmian, przewidujemy dalszy wzrost cen.

Rzepak

Nieznacznej poprawie uległy notowania rzepaku. Wpływ na to miał umacniający się dolar.

Słabnące euro

W minionym tygodniu euro względem dolara osłabło o 2,5 %. Największy wpływ na takie zachowanie europejskiej waluty miało tąpnięcie na rynkach akcyjnych i ucieczka kapitału z europejskich giełd. Obecnie nic nie wskazuje na bardziej znaczące osłabianie się euro, jednak może to się wkrótce zmienić.  Wspomniane wcześniej spadki na rynkach akcji znacząco oddziałują na wycenę złotego, która w mijającym tygodniu spadała. Na koniec tygodnia za dolara amerykańskiego płacono 3,41 zł, a za euro 4,18 zł. Dobre wiadomości nadeszły z USA. Pierwszy raz w tym roku wzrosły zapasy ropy, co przełożyło się na spadki ropy WTI i Brent (spadek cen o ponad 7 %, ropa WTI jest najtańsza w tym roku). Tak duża obniżka cen może przełożyć się na obniżki paliw w Polsce pod warunkiem zachowania siły przez PLN. Można spodziewać się dalszych spadków cen ropy (WTI nawet do 55$/bbl w dłuższej perspektywie). |AW