czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Podatek cukrowy jednak w 2021 roku – tak szybko?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ukryty wątek ustawy

Dziś rano opublikowaliśmy tekst o wątpliwościach Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczących sensu i sposobu wprowadzenia tzw. podatku cukrowego.
Przypomnijmy: w swoim piśmie z 23 lipca 2020 związkowcy wskazywali m.in. na przekroczenie terminów proceduralnych dotyczących przygotowania ustawy o podatku. Sprzeciwiali się też praktyce tzw. wrzutek, czyli dopisywania tematów do treści innych ustaw. Ponadto, z uwagi na obecną sytuację gospodarczą, postulowali wprowadzenie podatku cukrowego dopiero z dniem 1 stycznia 2023 roku.
Jednak, jak się okazuje jeszcze podczas piątkowego posiedzenia (24 lipca br.), Sejm RP zdecydował, że podatek cukrowy obowiązywać będzie od 1 stycznia 2021 r.

Co się stało?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Sejm w kwestii tzw. podatku cukrowego – będącego kluczowym elementem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów – mógł już tylko podjąć zasadniczą decyzję: odrzucić lub przyjąć weto Senatu z 13 marca. Jednak Koalicja rządząca niejako „schowała”, a następnie doprowadziła do przyjęcia stosownej poprawki w innym miejscu, a mianowicie w najnowszej ustawie przeciwcovidowej.
Przeciwko temu protestowali podczas posiedzenia Komisji Zdrowia zarówno przedstawiciele opozycji, jak i Biura Legislacyjnego Sejmu.

Właśnie w Sejmie przegłosowano podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Czyli można wprowadzać poprawkę do ustawy, której nie ma w systemie prawnym państwa. Przysłowiowy Rubikon został przekroczony – skomentował na Twitterze wydarzenia z Sejmu Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Co dalej?

Na obecnym etapie, przegłosowana w piątek w Sejmie ustawa przeciwcovidowa, trafi teraz do Senatu. Następnie (w przypadku wniesienia poprawek lub odrzucenia w całości) wróci do Sejmu. Ostatecznie też trafi na biurko prezydenta, który podejmie decyzję o złożeniu pod nią swojego podpisu lub nie. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: PAP, ZPP, Polska Federacja Producentów Żywności
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły