piątek, 5 marca, 2021

Pierwsze tegoroczne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie 1. w tym roku ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce. Wirus H5N8 pojawił się na fermie kur niosek w miejscowości Kiełpiny (pow. wolsztyński). 

Utylizacja 319 tysięcy kur

Badania wykonano po tym jak w piątek, 22 grudnia br,, służby weterynaryjne przyjęły zgłoszenie o upadkach kur od hodowców. Jeszcze tego samego dnia próby wysłano do laboratorium w Puławach. Wynik badań niestety był dodatni. W konsekwencji do utylizacji przeznaczono 319 tysięcy ptaków z 8 kurników.

Od wczoraj (25 stycznia br.), służby rozpoczęły utylizację kur. Wojewoda wielkopolski wyda też rozporządzenie wyznaczające obszar zapowietrzony, obejmujący zasięgiem trzy kilometry i zagrożony o zasięgu siedmiu km.

Do tej pory w Wielkopolsce obostrzenia w związku wcześniejszą likwidacją ognisk ptasiej grypy funkcjonują w 4 lokalizacjach (1 w powiecie szamotulskim, 3 w wolsztyńskim). Ostatnie ognisko w gospodarstwie liczącym 600 sztuk gęsi  poddano likwidacji w  gminie Siedlec (pow. wolsztyński).

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki 
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rozpogodzi się w całym kraju [POGODA]

Jedynie do północy przelotny śnieg spadnie miejscami w okolicy Olsztyba, Elbląga, Mławy, Gdańska, Suwałk. Temperatura nad ranem spadnie do -8/-4 stopni na wschodzie i...

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,530SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły