czwartek, 4 marca, 2021

Pfeifer & Langen odpowiada na zarzuty UOKiK

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W związku z postępowaniem prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie systemu sprzedaży nasion, koncern cukrowniczy Pfeifer & Langen wydał oświadczenie, w którym nie zgodził się z oceną UOKiK dotyczącą posiadania i wykorzystywania przewagi  kontraktowej wobec rolników.

Przypomnijmy: w sierpniu 2020 prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska. Spółka była podejrzana o to, że może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. 

System sprzedaży nasion

W związku z powyższym, Koncern Pfeifer & Langen zapewnia, że system na którym opiera się jego współpraca z kontrahentami jest korzystny dla rolników i plantatorów buraka cukrowego. Oni to, wspólnie z Pfeifer & Langen wybierają nasiona, z których chcą korzystać. Dzięki temu osiągają wyższe plony, a co za tym idzie – dochody. System jest również korzystny dla konsumentów. Jak wyjaśnia Pfeifer & Langen, dzięki wyselekcjonowanym nasionom konsumenci mogą mieć pewność, że cukier produkowany przez Pfeifer & Langen jest wysokiej jakości i nie zawiera GMO.
Firma wyjaśnia też, że system sprzedaży nasion funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat i jest usankcjonowany Ogólnopolskim Porozumieniem Branżowym zawartym w 2017 r. przez wszystkich producentów cukru w Polsce oraz Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Powstał z myślą o korzyściach dla plantatorów, producentów oraz konsumentów cukru w Polsce i za granicą.

Dobór odmian nasion

Kierownictwo koncernu stwierdza także, że firma wspólnie z plantatorami burków cukrowych uczestniczy w procesie doboru odmian nasion. I każdego roku na liście odmian znajduje się kilkadziesiąt odmian od wielu różnych dostawców. Z tej grupy każdy plantator może wybrać najlepsze dla jego gospodarstwa nasiona – przeznaczone dla specyficznej gleby czy warunków pogodowych. Nasiona w ofercie Pfeifer & Langen dobierane są do zmieniającej się sytuacji klimatycznej. Uwzględniane są również naturalnie występujące podwyższone odporności odmian, np. na choroby grzybowe. Efektem jak zapewnia Pfeifer & Langen są lepsze plony i finalnie najwyższej jakości cukier.

Kursy i szkolenia

Pfeifer & Langen wyjaśnia, że prowadzi liczne szkolenia, kursy i warsztaty, dzięki którym krajowi rolnicy zyskać mogą dodatkową wiedzę i umiejętności. A w okresie od maja 2019 r. do dziś, pracownicy firmy przeszkolili ponad 2,5 tys. osób. Podczas szkoleń przekazywano im informacje o najnowszych trendach w technologii uprawy buraków, ochrony roślin i metodach doboru nasion.

Nie było skarg?

Jak zapewnia Pfeifer & Langen: plantatorzy nie tylko nie skarżą się na funkcjonowanie systemu, ale są z niego zadowoleni. I dali temu wyraz w pismach wysyłanych do UOKiK-u. Ponadto w opinii koncernu, dla rolników ważne jest także to, że płacą oni za nasiona dopiero w momencie odbioru buraków. Natomiast  koncern zajmuje się procesem reklamacyjnym, jeśli nasiona nie spełniają wymogów. Następnym atutem współpracy Pfeifer & Langen z krajowymi  rolnikami ma być prawie dwukrotnie zwiększenie plonów, co ma istotny wpływ na zwiększenie dochodów plantatorów.

Konsumenci i eksperci

Jak wyjaśnia Pfeifer & Langen na współpracy rolnikami  zyskują przede wszystkim konsumenci. Natomiast nasiona wyselekcjonowane do listy odmian oferowanych plantatorom spełniają wysokie wymogi jakościowe, które sprawdzane są przez niezależne firmy eksperckie. Natomiast Pfeifer & Langen może dzięki temu zagwarantować, że cukier nie jest produkowany z genetycznie modyfikowanego surowca.

Duży regionalny pracodawca

Pfeifer & Langen przypomniał również, że jest jednym z większych pracodawców w Środzie Wielkopolskiej i Gostyniu, a największym w Miejskiej Górce i rejonie Glinojecka. Dla Pfeifer & Langen szczególnie ważne jest zaangażowanie w otoczenie, dlatego firma dofinansowuje m.in.: zakupy wozów strażackich i karetek dla szpitali, wspiera imprezy kulturalno-sportowe organizowane przez mieszkańców, wspomaga inicjatywy w lokalnych szkołach a w czasie pandemii COVID-19 zapewniła wsparcie finansowe dla służby zdrowia.

Pfeifer & Langen nie zgadza się z UOKiK Podsumowując swoje wyjaśnienia Pfeifer & Langen stwierdza, że nie zgadza się z wnioskami UOKiK a wybór nasion w systemie koncernu nie polega na wykorzystaniu przewagi kontraktowej lecz uczestniczą w nim wszyscy dostawcy nasion, którzy chcą gwarantować ich jakość i sprzedawać je w korzystnej cenie.
Więcej informacji o działaniach i zarzutach UOKIK znaleźć można w naszym artykule:Źródło i foto: Pfeifer & Langen

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pomoc na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw!

Od 29 marca do 12 maja ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Pomoc finansowana jestz budżetu Programu...

Nowy CLAAS ARION 400

Wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Stage V ciągniki ARION 400 firmy CLAAS zyskują nową stylistykę, nowy flagowy model, a od modelu ARION 440 także większą moc...

CLAAS CEMOS z nowymi możliwościami od wiosny 2021

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020 system jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły