wtorek, 9 marca, 2021

Koronawirus nie odpuszcza. Minister prosi rolników o czujność

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do rolników, a także właścicieli i pracowników zakładów rolno-spożywczych z apelem i przypomnieniem o nakazie bezwzględnego przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Apel odnosi się w szczególności do rolników zatrudniających pracowników z zagranicy, a także do sytuacji w zakładach przetwórczych, w których lokalizowano ostatnio większe lub mniejsze ogniska COVID-19.

Ulgi zobowiązują

Motywem apelu jest wzgląd na ważną rolę rolnictwa w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego w kraju.  Szef resortu zwrócił też uwagę na zagwarantowane prawem, a ułatwiające pracę, ulgi organizacyjne w rolnictwie, które dotyczą m.in. zatrudniania w gospodarstwach pracowników z innych krajów, możliwości pracy połączonej z kwarantanną na terenie gospodarstw, a także zasad prowadzenia produkcji w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.

Kontrole wykazują nieprawidłowości

Nie mniej jednak do Ministerstwa Rolnictwa docierają informacje o tym, że kontrole wykazują przypadki lekceważenia zasad bezpieczeństwa. W tym kontekście Minister wspomniał o przypadkach nieprzestrzegania zasad organizacji pracy minimalizujących możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami w zakładach przetwórczych. Także w gospodarstwach rolnych kontrole policji i inspekcji sanitarnej wskazały przypadki poważnych niedociągnięć. Stwierdzano m.in. przypadki nielegalnego zatrudniania pracowników, nieprzestrzegania zasad przebywania na terenie gospodarstw w okresie kwarantanny (podczas gdy istnieje możliwość docierania do wszystkich pól będących składnikami gospodarstwa). Odnotowywano również przypadki kontaktowania się przez pracowników z okolicznymi mieszkańcami, a także złe warunki bytowe zatrudnionych osób.

Minister prosi o odpowiedzialność

Minister rolnictwa apeluje więc do rolników, właścicieli zakładów i pracowników o rozwagę i odpowiedzialność. Wskazuje, że liczba zakażeń i zachorowań w kraju wzrasta.  Jednocześnie przypomina, że niewypełnianie nałożonych przepisów sanitarnych podlega karze.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRiRW
Foto: GOV.PL

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,860SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły