niedziela, 20 czerwca, 2021

Paliwa wciąż drożeją – dlaczego?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Paliwa nadal drożeją w sierpniu

Systematyczny wzrost cen na krajowych stacjach paliw trwa już od maja, ale na szczęście jego dynamika słabnie. Na korzyść kierowców przemawia fakt, że stacje paliw odbudowały w ostatnich tygodniach swoje marże do akceptowalnych poziomów (przez dłuższy czas były nawet ujemne), a rynek ropy i silny złoty nie dają powodów do większych podwyżek w cennikach hurtowych.

W połowie 33-go tygodnia 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,38 zł/l, a za ON 4,31 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia obydwa wymienione paliwa podrożały o symboliczny grosz, a ich ceny są najwyższe od marca-kwietnia tego roku. Nadal jednak obecne poziomy cen są ok. 70 groszy na litrze niższe niż przed rokiem.

Ceny średnie paliw w detalu: 12-08-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,70 zł/l (+1 gr/l);
• Pb95: 4,38 zł/l (+1 gr/l);
• ON: 4,31 zł/l ( +1 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l ( 0 gr/l).

Rynek ropy:

W sierpniu ceny ropy pozostają ciągle w trendzie wzrostowym, ale jego dynamika mocno osłabła. Notowania ropy WTI oscylują od tygodnia wokół poziomu 42 usd/b, a ropa Brent pozostaje w tym czasie w okolicy 45 usd/b. Oznacza to poziomy zbliżone do tych widzianych ostatnio na początku marca tego roku.

OPEC i kraje współpracujące (Rosja) odniosły sukces, ponieważ ograniczając radykalnie wydobycie doprowadziły do zdecydowanych wzrostów cen surowca. Wyższym cenom sprzyjał też oczywiście rosnący popyt na paliwa.

W sierpniu porozumienie OPEC+ o cięciu wydobycia przestało obowiązywać. Oznacza to, że większość głównych producentów może podnieść produkcję.    

Wśród głównych czynników wpływających na ceny surowca są plany OPEC i Rosji w zakresie wzrostu wydobycia po tym jak wygasło z końcem lipca wcześniejsze porozumienie o cięciu produkcji. Od skali wzrostu będzie zależał kierunek notowań, tym bardziej, że w USA od dwóch miesięcy utrzymuje się niski poziom produkcji (11-11,1 mln baryłek dziennie). Jednocześnie zwiększa się konsumpcja paliw, ale strona popytowa ciągle budzi duże obawy. Globalna pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a epidemiolodzy zapowiadają już II fazę w krajach, gdzie nastąpiło wygaszenie choroby. Wprawdzie niewielu przewiduje, że rządy ponownie w panice pozamykają całe gałęzie gospodarki, to jednak powrót wielu ograniczeń jest realny i zapewne przełoży się na mniejszą konsumpcję ropy.

Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (12-08-2020):

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Ceny paliw w hurcie:

Po dwóch tygodniach przecen w hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 12-lipca 2020) przyniósł 8-groszowe odbicie w górę ceny Pb95. Wzrost ceny nie dotyczył jednak diesla, który nawet potaniał w skali tygodnia o grosz. Na szczęście (dla kierowców) dolar pozostaje tani, chociaż jego kurs wzrósł nieco w ostatnim tygodniu.

Dzięki systematycznym wzrostom cen na stacjach paliw, ich marże (średnie) ze sprzedaży osiągnęły przyzwoity poziom kilkunastu groszy na litrze.

W połowie 33-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 spadła do 11 gr/l (z 18 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrosła z 15 gr/l (tydzień wcześniej) do 16 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017: 17 groszy,
  • 2018: 20 groszy,
  • 2019: 18 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w 32 tygodniu tego roku marża wyniosła 18 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017: 13 groszy,
  • 2018: 9 groszy,
  • 2019: 10 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w tygodniu 32 marża wyniosła 15 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Ceny hurtowe diesla utrzymują się poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Upał będzie narastał [POGODA]

W nocy gorąco na zachodzie, północy i w centrum gdzie będzie od 20 do 23 stopni, a lokalnie na wybrzeżu do 24 stopni. Tym...

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły