niedziela, 7 marca, 2021

Około milion świń w kolejce na odbiór przez niemieckie rzeźnie! Dlaczego?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Brak zmian w krajowych cennikach oznacza dalsze kłopoty na rynku trzody chlewnej. Zdaniem ekspertów nadwyżka żywca powinna ulec zmniejszeniu w kolejnych tygodniach ze względu na wcześniejszy mniejszy import prosiąt. Niestety oprócz dużej nadpodaży sytuację pogarsza niski popyt, problemy ze sprzedażą wieprzowiny, wysoka masa tuczników oraz dalsze kłopoty związane z zakażeniami Covid-19 i konieczną kwarantanną pracowników zakładów mięsnych. 

Jakie ceny figurowały na rynku trzody na początku stycznia?

Polska

Początek nowego roku na rynku krajowym charakteryzował się dalszym spadkiem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 10-17.01.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 3,90 zł/kg, wobec 3,85 zł/kg w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen o 0,3% niższy niż przed miesiącem oraz o 35,5% niższy niż przed rokiem.

W pierwszym tygodniu stycznia br. cena półtusz wieprzowych ukształtowała się na poziomie 5,84 zł/kg, o 2 gr/kg niższym niż w poprzednim notowaniu. Półtusze były o 2% droższe niż przed miesiącem, ale o 35% tańsze niż przed rokiem. 

UE

W dniach   10–17.01.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 127,95 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej. Była ona nieco wyższa (o 0,2%) niż w poprzednim tygodniu, ale odpowiednio o 1% i 31% niższa niż przed miesiącem i rokiem.

Największy tygodniowy wzrost cen dotyczył Belgii (o 17,3%), zaś największy spadek dotyczył Rumunii (o 8,1%) W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 113,35EUR/100 kg i była o 11% niższa niż średnio w UE, o 9% niższa niż w Niemczech i o 2% niższa niż w Niderlandach.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 4 Średnie tygodniowe krajowe ceny prosiąt uzyskane w transakcjach targowiskowych

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,690SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły