sobota, 8 maja, 2021

Odszkodowania dla hodowców bydła?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Podlaska Izba Rolnicza podjęła temat ewentualnej państwowej interwencji i wypłacania rolnikom odszkodowań w wysokości 600-800 zł za zutylizowanie dorosłych sztuk bydła z należących do nich stad. Izba powołuje się przy tym na obecną kryzysową sytuację gospodarczą.  

Zapobiec skupowi leżaków?

Zgodnie z propozycją PIR, rolnik miałby otrzymywać rekompensatę za każdą sztukę, która według opinii lekarza weterynarii powinna zostać uśmiercona lub była wcześniej leczona antybiotykami, ale nie przyniosło to pożądanych efektów.

“Wprowadzenie takiej formy pomocy rolnikom miałoby na celu zapobiegać skupowaniu bydła chorego oraz tzw. leżaków przez małe ubojnie, a tym samym nie dopuścić do wprowadzenia na rynek złej jakości mięsa” – wyjaśnił w swoim piśmie Grzegorz Leszczyński, Prezes Podlaskiej Izby.

Nawet 800 zł za sztukę

Dodajmy, że proponowana wartość rekompensaty w przedziale: 600-800 zł odnosi się do kwot, które ubojnie proponują rolnikom za zutylizowanie dorosłej sztuki bydła. Wniosek PIR w powyższej sprawie trafił już do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zgodnie z procedurami krajowy samorząd rolniczy wystąpi z nim do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub do Rządu z prośbą o podjęcie działań zmierzających do jego wdrożenia. 

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Niedzielny poranek bezwietrzny na wschód od Wisły [POGODA]

W nocy za sprawą pogodnego nieba na wschodzie kraju będzie zimno. Na Podlasiu temperatura spadnie do -1/0 stopni. Na wschodzie około 0/+1 stopnia, przy...

Firma CLAAS ułatwia zarządzanie danymi

Do opracowania skutecznej strategii nawożenia, ochrony roślin i siewu potrzebne są między innymi dokładne informacje o plonach z ostatnich lat oraz o różnicach w plonowaniu w zależności od strefy pola....

Czy kapryśna wiosna zagraża uprawom w krajach UE?

Zaledwie kilka dni temu zmagaliśmy się z załamaniem pogody. Europejskie kraje zalała fala chłodu, co miało destrukcyjny wpływ na tereny sadownicze. Przymrozki dotknęły m.in....

Śledź nas

21,924FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły