piątek, 18 czerwca, 2021

Odbiorą folie z gospodarstw. Rusza II nabór wniosków

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Już 28 czerwca br. ruszyć ma drugi nabór wniosków w ramach Programu priorytetowego pod nazwą: „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. 

Program przewiduje m.in. jednorazowe finansowanie usuwania odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolnych ze względu na problemy organizacyjne i ekonomiczne związane z ich zagospodarowaniem. Celem głównym Programu jest natomiast rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa. O tę formę wsparcia mogą się ubiegać gminy oraz związki międzygminne. Wnioskować można o dofinansowanie inwestycji z zakresu transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów, w tym folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu big bag. Dofinansowanie wniosków osiągnąć może maksymalnie poziomu 100% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 500 zł za 1Mg usuwanych odpadów. 

25 milionów złotych 

Budżet naboru wynosi 25 mln złotych. Nabór potrwa od 28 czerwca do 15 września br. Umowy z autorami zaakceptowanych wniosków mają być podpisane do końca marca 2022 roku. Natomiast wypłata środków nastąpi do listopada 2022 r. Dodajmy, że wsparcie z Programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” kwalifikowane jest również jako pomoc de minimis w rolnictwie. Instytucją wdrażającą Program jest natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

– Rolnictwo mierzy się z szeregiem wyzwań, które pojawiają się wtedy, gdy trzeba wybierać między ekonomią a ekologią. Jednym z takich wyzwań jest znalezienie odbiorców dla odpadu, jakim jest masowo używana w produkcji rolnej folia. Nie ma dla niej w tej chwili dobrej alternatywy, dlatego jako administracja centralna musimy umiejętnie pomóc polskim gospodarzom oraz samorządom skutecznie poradzić sobie z tym kłopotliwym produktem – wyjaśnił Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka (instytucja nadzorująca).

W dzisiejszej (8 czerwca br.), konferencji inaugurującej nabór uczestniczyli też m.in.: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski i Wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk 

Dodajmy, że w 2019 roku Narodowy Fundusz rozpoczął program pilotażem, który objął siedem gmin, a następnie w ramach pierwszego naboru rozszerzył zasięg na całą Polskę. W wyniku pilotażu podpisano umowy na łączną kwotę ponad pół miliona złotych, a w pierwszym naborze była to suma ponad 42 mln złotych.

Źródło i foto: MKiS 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Fluorescencyjne ziemniaki, które sygnalizują stres w roślinie

Czy da się wykryć stres u rośliny nie uszkadzając jej? Jak się okazuje istnieje taka możliwość. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa, Żywności i Środowiska...

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły