sobota, 27 lutego, 2021

Nowe oznakowanie żywności bez GMO

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od 1 stycznia dwa nowe wzory

Od nowego roku, oficjalnie wprowadzone zostaną dwa znaki graficzne: „Bez GMO” i „Wyprodukowano bez stosowania GMO”. Nowe oznakowanie służyć będzie ujednoliceniu formy graficznej znaków stosowanych dla produktów wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, dla żywności pochodzenia: roślinnego, zwierzęcego, wieloskładnikowej; a także dla pasz.
Dodajmy, że popularny skrót GMO oznacza: organizm zmodyfikowany genetycznie (od ang. genetically modified organizm – przyp. red. ), czyli taki żywy organizm, którego genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych lub zmiany już istniejących.

 

Czytelna informacja

Ideą ujednolicenia oznakowania jest przekazanie konsumentom jednoznacznej i czytelnej w odbiorze informacji o specyfice produktów, czyli o braku modyfikacji genetycznej w żywności pochodzenia roślinnego i w paszach, a także o braku zastosowania modyfikacji genetycznej w procesie wytwarzania żywności pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim o niestosowaniu pasz GMO w procesie żywienia zwierząt).

 

Dwa wzory oznaczeń

Dodajmy, że użycie dwóch wzorów znaków graficznych doprecyzować ma przekaz informacji o znakowanych produktach. A zatem, z początkiem przyszłego roku, w użycie wejdą dwa wzory:

Wzór 1 – „Bez GMO”. Znak graficzny, który stosuje się w celu oznakowania jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych  żywności pochodzenia roślinnego i żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której nie wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego oraz pasz.

Wzór 2 – „Wyprodukowano bez stosowania GMO”. Znak graficzny, który stosuje się w celu oznakowania jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności składającej się więcej niż z jednego składnika, w skład której wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego.

 

Kolorystyka znaków

Resort Rolnictwa, poza graficzną formą znaków, określił też zasady dotyczące ich kolorystyki. Znaki: „Bez GMO” i „Wyprodukowano bez stosowania GMO”, powinny być sporządzane w kolorach: białym i zielonym, jednakże dopuszcza się możliwość ich sporządzania, z przyczyn technicznych, w kolorze białym na czarnym tle oraz w kolorze czarnym na białym tle. Wymagana kolorystyka znaków:

  • kolor biały – CMYK (0, 0, 0, 0), RGB (255, 255, 255);
  • kolor zielony PANTONE 354 C – CMYK (85, 0, 98, 0), RGB (0, 177, 64);
  • kolor czarny – CMYK: (0, 0, 0, 100%), RGB (0, 0, 0).

 

Wprowadzenie znaków

Podstawą prawną do ustalenia powyższych oznaczeń jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 listopada 2019 r. „w sprawie znaków graficznych, które stosuje się w celu oznakowania żywności i pasz jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych”. Powyższy dokument stanowi realizację delegacji prawnej zawartej w art. 6 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. „o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów”. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.

Terminy i kontrola

Producenci będą mieli dwa lata na zmianę szaty graficznej dotychczas stosowanej na opakowaniach, aby tylko znaki, które zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, były stosowane i zapadały w pamięć konsumenta.
Ustawa deleguje zadania kontrolne, w zakresie przestrzegania prawidłowości jej zapisów, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcji Handlowej, w zakresie kontroli żywności oraz Inspekcji Weterynaryjnej, w zakresie kontroli pasz.

 

Publiczne konsultacje

Przypomnijmy, wprowadzenie nowych oznakowań dotyczących żywności bez GMO,  poprzedzono publicznymi konsultacjami, które rozpoczęły się 2 sierpnia 2019 r., a zakończyły 1 września 2019 r. W tym czasie producenci, przedsiębiorcy i hodowcy zainteresowani przystąpieniem do znakowania swoich produktów, jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, a także organizacje konsumenckie, mogły  zgłaszać uwagi do projektów.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło/fot.: MRiRW

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,204FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły