niedziela, 7 marca, 2021

Notowania rzepaku najwyższe w tym roku

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Za nami tydzień (9-16.08.2019) silnych spadków na rynku giełdowym zbóż, ale notowania rzepaku są najwyższe w tym roku

W ubiegłym tygodniu (poniedziałek 12-sierpnia) poznaliśmy kluczowy dla notowań zbóż i soi  raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Przez wiele tygodni rynek uważał, że USDA zawyżył wcześniejsze szacunki areału zasiewów kukurydzy, a zaniżył soi. Jednak sierpniowe dane ponownie mocno zaskoczyły pokazując większy od oczekiwań obszar amerykańskiej kukurydzy i lepszą wydajność, a tym samym wyższą prognozę zbiorów. Spowodowało to natychmiastową reakcję na giełdach. W Chicago skokowo na wartości traciła kukurydza, a w ślad za nią także pszenica. Wprawdzie w piątek nastąpiło techniczne odbicie w górę notowań kukurydzy, to i tak strata tygodniowa kukurydzy sięgnęła 10%, a pszenica potaniała o 6% w tym czasie. Notowania giełdowe obu zbóż wróciły do poziomów z maja tego roku.

W Paryżu spadki notowań zbóż były mniejsze dzięki osłabieniu unijnej waluty w stosunku do dolara (lepsza perspektywa eksportu pszenicy) i mniejszemu udziałowi transakcji spekulacyjnych.

 

Amerykańskie kontrakty na kompleks sojowy były w minionym tygodniu pod presją taniejących zbóż, ale przecena tygodniowa była niewielka. Soja uzyskała wsparcie w gorszych prognozach produkcji nasion w USA. Potencjał wzrostowy notowań soi jest ciągle ograniczony przez brak zakupów amerykańskiej soi ze strony Chin (efekt wojny celnej) i rekordową produkcję tych nasion w Ameryce Południowej. W konflikt z Chinami jest uwikłana również Kanada, a konsekwencją jest wstrzymanie zakupów canoli przez chińskich importerów. Doprowadziło to do zgromadzenia olbrzymich zapasów taniego kanadyjskiego rzepaku, który powoli zaczyna płynąć do Europy.

Tymczasem w UE notowania rzepaku rosną w sierpniu, korzystając z fatalnych szacunków zbiorów w UE i odbicia w górę notowań olejów roślinnych (palmowy i sojowy). W Paryżu rzepak zamknął tydzień ceną 380 eur/t i był najdroższy od listopada 2018 roku.

 

Zamknięcie notowań wybranych kontraktów futures – piątek, 16.08.2019 / zmiana tygodniowa:

Euronext-Paryż (Matif):

 • Kukurydza (listopad-19): 168,0 eur/t / -1,0 eur/t (-0,59%) / w tygodniu: -4,75 eur/t (-2,75%);
 • Pszenica (wrzesień-19): 168,0 eur/t / 0,0 eur/t (0,00%) / w tygodniu: -2,5 eur/t (-1,47%);
 • Rzepak (listopad-19): 380,0 eur/t / +1,0 eur/t (+0,26%) / w tygodniu: +5,75 eur/t (+1,54%);

Winnipeg – Canola (listopad-19): 452,4 cad/t / +1,2 cad/t (+0,27%) / w tygodniu: -1,7 cad/t (-0,37%).

Chicago Board of Trade (CBoT):

 • Kukurydza (wrzesień -19): 146,1 usd/t / +4,1 usd/t (+2,88%) / w tygodniu: (-5,56%);
 • Pszenica (wrzesień-19): 173,0 usd/t / +0,6 usd/t (+0,34%) / w tygodniu: (-5,77%);
 • Soja (wrzesień-19): 318,8 usd/t / +3,4 usd/t (+1,07%) / w tygodniu: (-0,73%);
 • Śruta sojowa (wrzesień-19): 325,1 usd/t / +3,4 usd/t (+1,06%) / w tygodniu: (-0,61%);
 • Olej sojowy (wrzesień-19): 29,1 usd/funt / +0,1 usd/funt (+0,21%) / w tygodniu: (-1,52%).

Ceny paliw spadły o kilka groszy w tygodniu kończącym się 14 sierpnia, ale wpływ rekordowo drogiego dolara zaczyna być widoczny w cenach hurtowych

Po wielu tygodniach stabilizacji dopiero w połowie sierpnia dało się zauważyć kilkugroszowe spadki cen średnich benzyn i oleju napędowego. Aktualna średnia cena benzyny 95 oktanów wynosi 5,11 zł/l, a w przypadku oleju napędowego 5,03 zł/l. W tym czasie cena LPG spadła o 1 grosz, do 1,99 zł/l.

Ceny średnie benzyn i ON prawie nie zmieniały się przez blisko 2 miesiące. Stacje paliw brały na siebie zmiany cen hurtowych. Drożejące paliwa w hurcie powodowały, że marże stacji paliw obniżały się do tylko 1-2 grosze/litr, a w skrajnych momentach były nawet ujemne. W analizowanym tygodniu nastąpił jednak znaczący spadek cen hurtowych, co pozwoliło na odbudowanie średnich marż stacji do poziomu 16 gr/l (ON) i 25 gr/l (Pb95). Na dalsze spadki cen nie powinniśmy jednak liczyć, ponieważ w ostatnich dniach ropa odbiła lekko w górę po informacjach, że przedstawiciele USA i Chin powrócą do negocjacji handlowych. W tym czasie mocno osłabił się polski złoty. Kurs USD/PLN znacznie przekroczył poziom 3,90 (14-08-2019) i jest najwyższy od kwietnia 2017 r. Nic więc dziwnego, że daje się już zauważyć wzrost cen paliw w hurcie.

Ceny średnie paliw w detalu: 14-08-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 5,45 zł/l (-4 gr/l);
  • Pb95: 5,11 zł/l (-5 gr/l);
  • ON: 5,03 zł/l (-5 gr/l);
  • LPG: 1,99 zł/l (-1 gr/l).

 

Rynek ropy

W połowie sierpnia napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie zeszły na drugi plan. Aktualnie największy wpływ na notowania ropy mają doniesienia z frontu wojny handlowej na linii USA-Chiny. Donald Trump wytacza kolejne działa w postaci nowych ceł na importowane do USA towary. Chiny odpowiadają zamrożeniem zakupów towarów rolnych pochodzących z USA i dewaluacją własnej waluty. Eskalacja konfliktu miedzy dwoma największymi gospodarkami oraz napływające z różnych stron świata dane pokazujące spowolnienie gospodarcze, budzą uzasadnione obawy o popyt na ropę. Wprawdzie kraje OPEC i Rosja kontynuują ograniczenie wydobycia, to jednak rośnie ono u pozostałych producentów, w tym w USA. To wszystko sprawia, że notowania ropy zaliczyły na początku sierpnia swoje 8-miesięczne minima (ok. 55 usd/b ropy Brent). W ostatnich dniach ropa odbiła lekko w górę po informacjach, że przedstawiciele USA i Chin powrócą do negocjacji handlowych. W tym czasie mocno osłabił się (do dolara) także polski złoty. Stąd daje się już zauważyć wzrost cen hurtowych paliw.

 

 

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa

Źródło: USDA, barchart.com, www.epetrol, PKN Orlen

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,620SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły