środa, 25 listopada, 2020

Notowania giełdowe zbóż wspięły się na kilkuletnie szczyty!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ostatni tydzień (9-16.10.2020) przyniósł ok. 5% wzrost notowań obu unijnych kontraktów na zboża oraz pszenice w Chicago. Ponad połowę mniej, bo ok. 2%, zyskała amerykańska kukurydza. Początek nowego tygodnia (19.10.202) to dalsze wzrosty i kolejne ponad dwuletnie szczyty w notowaniach paryskiej kukurydzy i pszenicy. Równocześnie w Chicago pszenica jest najdroższa od sześciu lat, a kukurydza od roku. Notowania soi spadły minimalnie w skali tygodnia, ale i tak pozostają w okolicy kilkuletnich maksimów. Warto zwrócić uwagę, że wieloletnie maksima notowań kukurydzy i soi przypadają w okresie, gdy amerykańskie zbiory są już mocno zaawansowane (60%-kukurydza i 75%-soja do 18 października).

Po lekkiej korekcie spadkowej z końcówki września nie ma już śladu, a najwięksi inwestorzy spekulacyjni zwiększają swoje długie pozycje w zbożach i kompleksie sojowym (kupują kontrakty), licząc na dalszy wzrost notowań.

Do spekulacyjnych zakupów zachęcają problemy pogodowe w kilku kluczowych regionach produkcji na świecie (Rosja, USA, Argentyna, Brazylia) i pogarszające się bilanse na rynku kukurydzy i soi w USA (w konsekwencji też w skali globalnej). Silny popyt na amerykańską soję i kukurydzę ze strony Chin już doprowadził do znacznego uszczuplenia zapasów w USA, przy jednocześnie malejących prognozach tegorocznych zbiorów.

Deficyt wody w Brazylii mocno spowolnił zasiewy soi w tym kraju. Do 15-października wysiano niespełna 8% areału, czyli 1/3 tego co zwykle. Przełoży się to na późniejszą dostępność nasion w portach i przedłuży popyt na soję amerykańską.

Rekordowa podaż i zapasy pszenicy w sezonie 2020/21 nie przeszkadzają we wzroście cen tego zboża. Ceny pszenicy rosną w Rosji, która zdominowała rynek eksportowy na początku sezonu 2020/21. Odpowiada za to deficyt opadów w okresie zasiewów pszenicy ozimej, który może ograniczyć  przyszłoroczną produkcję. Wyższe ceny są też wynikiem silnego popytu ze strony największych importerów, którzy wcześniej niż zwykle zabezpieczają swoje potrzeby w obliczu II fali pandemii koronawirusa. Rosja na początku obecnego sezonu zdominowała rynek eksportowy pszenicy, a mniejsza konkurencja, chociażby ze strony UE, winduje ceny tego zboża.

Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych:

Kontrakt futures (najbliższa seria)Cena zamknięcia 16.10.2020Zmiana tygodniowaZmiana miesięcznaZmiana roczna
 Paryż – kukurydza (nowy zbiór)186,25 eur/t+5,5% (+9,75 eur/t)+10,4% (+17,5 eur/t)+13,4% (+22,0 eur/t)
Paryż – pszenica209,0 eur/t+4,4% (+8,75 eur/t)+11,2% (+21,0 eur/t)+16,1% (+29,0 eur/t)
Paryż – rzepak390,0 eur/t-1,0% (-3,75 eur/t)-0,83% (-3,25 eur/t)+1,9% (+7,25 eur/t)
Winnipeg – canola (kanadyjski rzepak)527,0 cad/t-0,1%-0,6%+14,6%
EUR/USD1,17134-0,93%-1,26%+5,80%
Kukurydza158,3 usd/t+1,8%+8,2%+2,7%
Chicago – pszenica (SRW)229,9 usd/t+5,3%+15,4%+21,8%
Chicago – soja386,0 usd/t-1,5%+3,8%+13,2%
Chicago – śruta sojowa405,1 usd/t+1,2%+14,6%+20,6%

Giełda Euronext – Paryż (dawniej Matif)

W Paryżu październik przyniósł wzrosty na rynku zbóż z coraz nowymi wielomiesięcznymi, a ostatnio nawet kilkuletnimi szczytami. Unijne kontrakty naśladują zachowanie ich amerykańskich odpowiedników. W szerokim zakresie konsolidacji pozostaje rzepak, który powiela zachowanie ropy i olejów roślinnych (palmowy i sojowy).

Kontrakt na pszenicę zamknął miniony tydzień (9-16.10.2020) zyskiem o blisko 9 euro, a  na początku tego tygodnia (19-09-2020) kosztował już 211,75 eur/t. Oznacza to, że unijna pszenica (podobnie jak amerykańska) jest teraz o kilkanaście procent droższa niż rok temu. Za wysokie notowania unijnej pszenicy odpowiadają tylko częściowo dużo gorsze niż rok temu zbiory w UE. Zdecydowanie większe znaczenie ma trend wzrostowy i 5-letnie maksima notowane na giełdzie w Chicago i bardzo wysokie ceny eksportowe tego zboża w Rosji. Wszystko to dzieje się w sytuacji rekordowej podaży i zapasów pszenicy na świecie.

Wycena unijnego kontraktu na kukurydzę wystrzeliła w górę w I połowie października i nadal rośnie. Notowania serii najbliższej wspięły się z poziomu ok. 170 eur/t (początek miesiąca) do 186,25 eur/t na zamknięciu tygodnia. Poniedziałek (19.10.2020) przyniósł wzrost o kolejne 2 euro i pokonanie poziomu 188 eur/t – najwyżej od ponad dwóch lat. Dla porównania, w Chicago analogiczny kontrakt jest najdroższy od roku, a na giełdzie w Chinach notuje historyczne maksima. Zbiory kukurydzy w UE, przycięte zostały kolejny już raz przez USDA (z 66,5 do 65 mln ton), a dotkliwa susza na Ukrainie (latem) mocno ograniczyła potencjał plonowania kukurydzy. Dodatkowo październikowe deszcze spowalniają zbiory w Europie i u naszego wschodniego sąsiada mocno ograniczając podaż ziarna.

Notowania unijnego rzepaku oscylują w październiku wokół poziomu 390 eur/t. Jest to kilka euro poniżej 5-miesięcznego maksimum (395 eur/t) z połowy września. W skali miesiąca rzepak tanieje o ok. 5 euro (-1,1%), ale jest ciągle droższy niż przed rokiem. Ceny rzepaku wspierane są przez bardzo słabe w tym roku zbiory w UE i prawdopodobny spadek w przyszłym roku. Jednak jeszcze większy wpływ na ceny ma zachowanie ropy i olejów roślinnych. Na wspomnianych rynkach panuje teraz stabilizacja notowań.

RYNEK PALIW

Październik przyniósł lekkie obniżki na krajowych stacjach paliw

W połowie 42 tygodnia za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić średnio 4,39 zł/l, a za ON 4,29 zł/l. Oznacza to, że te dwa podstawowe paliwa potaniały na stacjach paliw o ok. 10 groszy w skali miesiąca. Spadki cen wynikają z malejących marż naliczanych przez sprzedawców detalicznych przy w miarę stabilnych cenach ropy i drogim dolarze.

Ceny średnie paliw w detalu: 14-10-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,74 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,39 zł/l (-5 gr/l);

• ON: 4,29 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 2,02 zł/l (+3 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

W październiku zmienność na rynku giełdowym ropy jest duża, a sprzyja temu sezon huraganów, które nawiedzają Zatokę Meksykańską zmuszając do zamykania platform wiertniczych. Notowania surowca oscylują w szerokim przedziale wokół poziomu 40 usd/b – ropa WTI i 42,5 usd/b – ropa Brent. Odradzający się globalny popyt na ropę wyhamował w ostatnim czasie, a II fala pandemii koronawirusa może go jeszcze bardziej ograniczyć.

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: Euronext-Paryż, CBoT,  USDA, KE, PKN Orlen

Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Światowa sława polskiego rolnika!

Czas nie stoi w miejscu a przyroda nie śpi. Tak samo jest z kolejnymi etapami rolniczych prac. W okresie letnim  pisaliśmy już o...

Przed nami mroźna noc [POGODA]

Noc zapowiada się pogodna na południu, zachodzie i w centrum kraju. Nad ranem rozpogodzenia pojawią się także na wschodzie kraju. 

Stawki za żywiec wieprzowy najniższe w historii

Kryzys na rynku trzody chlewnej nie ustępuje. Zamurowana cena od kilku tygodni, spadła do historycznie niskiego poziomu. Wartość żywca wieprzowego na giełdzie...

Śledź nas

19,322FaniLubię to
350ObserwującyObserwuj
4,610SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Światowa sława polskiego rolnika!

Czas nie stoi w miejscu a przyroda nie śpi. Tak samo jest z kolejnymi etapami rolniczych prac. W okresie letnim  pisaliśmy już o...

Przed nami mroźna noc [POGODA]

Noc zapowiada się pogodna na południu, zachodzie i w centrum kraju. Nad ranem rozpogodzenia pojawią się także na wschodzie kraju. 

Stawki za żywiec wieprzowy najniższe w historii

Kryzys na rynku trzody chlewnej nie ustępuje. Zamurowana cena od kilku tygodni, spadła do historycznie niskiego poziomu. Wartość żywca wieprzowego na giełdzie...

Apel branżowych organizacji

Siedem ogólnokrajowych organizacji producenckich i rolniczych zwróciło się do polskich producentów żywności i klientów z apelem o stosowanie na produktach spożywczych i...

Ministerstwo uspokaja rolników

- 31 grudnia bieżącego roku zakończy się okres przejściowy związany z tak zwanym „Brexitem” czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – mówił...