niedziela, 28 lutego, 2021

Niedoceniana rola kobiet w rolnictwie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Rola kobiet w rolnictwie niedoceniana. COPA COGECA z okazji obchodów Dnia Kobiet Wiejskich wskazała kierunki na poprawę sytuacji rolniczek i przedsiębiorczyń.

15.10.2020 r. odbył się XIII Dzień Kobiet Wiejskich. Z tej okazji przedstawiciele organizacji opublikowali strategie na poprawę równouprawnienia w sektorze rolnym, zwracając uwagę na najważniejsze środki i szansę na promocję równości płci w europejskiej polityce.

Wciąż mało mówi się o roli jaką pełnią kobiety w rolnictwie. Oprócz zarządzania przedsiębiorstwem rolnym czy pracą w gospodarstwie rodzinnym, kobiety wiejskie są także matkami, gospodyniami, nauczycielkami – a jednak często ich wielozadaniowość jest pomijana  lub nawet niezauważana.

Niestety takie aspekty jak ograniczony dostęp do finansowania, niewystarczająca infrastruktura, różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, nierówny podział obowiązków domowych itp. stanowią barierę do obrania widocznej funkcji w sektorze rolnym.

COPA COGECA odnośnie tego przygotowała listę sposobów, które mogą poprawić sytuację płci pięknej.

Pięć głównych zadań to:

1. Wspieranie inicjatyw na rzecz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także podniesienie jakości i dostępności infrastruktury i usług, co poprawi sytuację i poziom życia osób mieszkających na obszarach wiejskich.

2. Promowanie dywersyfikacji i wielofunkcyjnej działalności na obszarach wiejskich może stworzyć nowe możliwości dla przedsiębiorczyń w sektorach takich jak agroturystyka, sprzedaż bezpośrednia czy rolnictwo społeczne.

3. Spółdzielnie mogą odegrać istotną rolę we wspieraniu kobiet na obszarach wiejskich i tworzeniu możliwości dotyczących zatrudnienia, przedsiębiorczości i lepszego dostępu do rynku na wsi.

4. Jedną z największych przeszkód dla przedsiębiorczości kobiet, którą należy koniecznie się zająć, jest wciąż dostęp do kredytów. Sposoby finansowania przeznaczone dla kobiet w ramach polityki spójności UE oraz polityki w zakresie badań i innowacji powinny być dostępne dla wszystkich regionów, w tym obszarów wiejskich.

5. Aby lepiej zaradzić brakowi równości na obszarach wiejskich, należy gromadzić więcej danych i informacji na temat sytuacji ekonomicznej i społecznej kobiet na wsi.

 Zmiany w równouprawnieniu dotykają niemalże każdy sektor na świecie, w tym także rolnictwo. Obecnie w UE 30% kierowników lub właścicieli gospodarstw to kobiety, a 80% kobiet na wsi jest zaszufladkowany jako „żony rolników”. Podejmowane działania na rzecz praw kobiet przyczyniają się do rozwoju gospodarstw rolnych oraz całego sektora rolno – spożywczego. Ze zdwojoną siłą w gospodarstwie jesteśmy w stanie więcej osiągnąć, nie zapominajmy o tym.

Maria Chmal
źródło:https://copa-cogeca.eu/

Zdjęcie: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły