wtorek, 26 stycznia, 2021

Nie widać końca obniżek cen na rynku drobiarskim

-REKLAMA-

W skupie, ceny żywca kurcząt rzeźnych spadły do najniższych poziomów od niepamiętnych czasów. Tymczasem produkcja mięsa drobiowego w Polsce, wbrew europejskim tendencjom, rośnie, co przynosi większości przedsiębiorstw drobiarskich straty. Na dzień 24.11.2020 cena brojlerów w skupie na wolnym rynku wynosi średnio 1,95 zł/kg.

Dodatkowo 6 listopada Turcja. po raz pierwszy rozpoczęła wysyłki drobiu i produktów drobiowych do Chin. W ocenie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, jest to ważne wydarzenie dla pozostałych uczestników handlu międzynarodowego, a zwłaszcza tych państw, w tym Polski, które w Chinach upatrywali dla siebie istotnych korzyści eksportowych. 

A jak prezentowały się ceny drobiu w kraju?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 9–15.11.2020 r. na rynku krajowym odnotowano spadek cen skupu kurzego, przy wzroście cen gęsi tuczonych i kaczek typu brojler, natomiast ceny żywca indyczego nie uległy zmianie. W zbycie potaniały tuszki kurcząt i indyków.

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 01-08.11.2020 r.tuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 4,04 zł/kg, prawie o 24 gr taniej niż przed tygodniem. Cena tuszek indyków wyniosła 8,91 zł/kg i była o 24 gr niższa niż w poprzednim notowaniu.

Cena za kilogram brojlera kolejny raz lekko się i wynosiła średnio ok. 3,08 zł/netto. Była to cena o 4 gr/kg niższa niż w poprzednim tygodniu 

Kaczki w przeciągu tygodnia trzymały podobny poziom cen co w minionym raporcie. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,26 zł/netto, o 1 gr mniej niż ostatnio.

Ceny w skupie indyków zachowywały się różnie. Za indyki dostawcy uzyskiwali przeciętnie 4,27 zł/kg wobec 4,26 zł/kg tydzień wcześniej. W przypadku indyczków cena utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia tj. 4,09 zł/kg.

Za gęsi tuczone w skupie płacono średnio 7,65 zł/kg wobec 7,63 zł/kg tydzień wcześniej oraz o 2% więcej niż przed miesiącem. Jednak cena ta była o 14% niższa niż przed rokiem. 

Maria Chmal
źródło: gov.pl
kowr.pl

zdj:pixabay.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Powieje w centrum, na wschodzie i południu [POGODA]

W poniedziałek miejscami na wschodzie kraju spadło nawet ponad 25 cm śniegu. W nocy w całym kraju chwyci przymrozek. Na wschodzie do -2/0 stopni....

Od pola do stołu bez tajemnic?

Już w tym tygodniu: 28-29 stycznia br. Komisja Europejska organizuje spotkanie on-line (przez internet) dla podmiotów rolnych zainteresowanych składaniem propozycji programów informacyjnych i promocyjnych...

Jak wygląda sytuacja ptasiej grypy w UE?

Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy...

Śledź nas

20,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,160SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły