poniedziałek, 12 kwietnia, 2021

Nie widać końca obniżek cen na rynku drobiarskim

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W skupie, ceny żywca kurcząt rzeźnych spadły do najniższych poziomów od niepamiętnych czasów. Tymczasem produkcja mięsa drobiowego w Polsce, wbrew europejskim tendencjom, rośnie, co przynosi większości przedsiębiorstw drobiarskich straty. Na dzień 24.11.2020 cena brojlerów w skupie na wolnym rynku wynosi średnio 1,95 zł/kg.

Dodatkowo 6 listopada Turcja. po raz pierwszy rozpoczęła wysyłki drobiu i produktów drobiowych do Chin. W ocenie Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, jest to ważne wydarzenie dla pozostałych uczestników handlu międzynarodowego, a zwłaszcza tych państw, w tym Polski, które w Chinach upatrywali dla siebie istotnych korzyści eksportowych. 

A jak prezentowały się ceny drobiu w kraju?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 9–15.11.2020 r. na rynku krajowym odnotowano spadek cen skupu kurzego, przy wzroście cen gęsi tuczonych i kaczek typu brojler, natomiast ceny żywca indyczego nie uległy zmianie. W zbycie potaniały tuszki kurcząt i indyków.

źródło: ZSRiR

Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 01-08.11.2020 r.tuszki kurcząt patroszonych zbywano średnio po 4,04 zł/kg, prawie o 24 gr taniej niż przed tygodniem. Cena tuszek indyków wyniosła 8,91 zł/kg i była o 24 gr niższa niż w poprzednim notowaniu.

Cena za kilogram brojlera kolejny raz lekko się i wynosiła średnio ok. 3,08 zł/netto. Była to cena o 4 gr/kg niższa niż w poprzednim tygodniu 

Kaczki w przeciągu tygodnia trzymały podobny poziom cen co w minionym raporcie. W skupie za kilogram kaczki można było uzyskać ok. 4,26 zł/netto, o 1 gr mniej niż ostatnio.

Ceny w skupie indyków zachowywały się różnie. Za indyki dostawcy uzyskiwali przeciętnie 4,27 zł/kg wobec 4,26 zł/kg tydzień wcześniej. W przypadku indyczków cena utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia tj. 4,09 zł/kg.

Za gęsi tuczone w skupie płacono średnio 7,65 zł/kg wobec 7,63 zł/kg tydzień wcześniej oraz o 2% więcej niż przed miesiącem. Jednak cena ta była o 14% niższa niż przed rokiem. 

Maria Chmal
źródło: gov.pl
kowr.pl

zdj:pixabay.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

USDA koryguje w dół światowe zapasy zbóż przed nowym sezonem

Sezon 2020/21 na rynku zbóż jeszcze trwa, a najnowsze amerykańskie szacunki zapowiadają, że w kolejny sezon wkroczymy z jeszcze mniejszymi zapasami. Amerykański Departament Rolnictwa...

Rynek wieprzowiny. Bez zmian i bez nadziei na lepsze jutro

“Trzeba mieć nerwy ze stali, żeby utrzymać się w tym biznesie. Ja nie mam, dlatego musiałem porzucić to co kocham, żeby móc godnie żyć”-...

Ceny drobiu pną się w górę!

Tuszki kurczaków podrożały o kilkadziesiąt groszy ale rownież ceny indyków po ostatniej stagnacji poszybowały w górę. Zapowiedź luzowania obostrzeń w niektórych krajach może stać...

Śledź nas

21,700FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły