piątek, 5 marca, 2021

Nawet 250 tysięcy zł premii na gospodarczą działalność

-REKLAMA-
-REKLAMA-

O cały miesiąc – do 31 grudnia br. wydłużono termin składania wniosków od rolników, którzy chcą założyć firmę na wsi i uzyskać na ten cel „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowaną z unijnych funduszy w ramach PROW na lata 2014-2020. Premia w najwyższym wymiarze to kwota w wysokości nawet 250 tysięcy złotych. 

Kto może się ubiegać?

O premię może się ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który podlega m.in. ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie i nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.Dodajmy, że o dofinansowanie mogą starać się osoby, które chciałyby rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej po raz pierwszy a także osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszonąlub zakończoną działalność gospodarczą oraz te, które swój biznes na wsi już prowadzą i planują rozszerzyć go o nowy rodzaj działalności.

Nawet 250 tysięcy złotych

Wysokość premii uzależniona jest od liczby miejsc pracy, które rolnik planuje utworzyć w swojej firmie i wynosi: 

– 150 tys. zł w przypadku jednego miejsca pracy, 

– 200 tys. zł dla dwóch nowych miejsc pracy, 

– 250 tys. zł dla trzech.

Premia wypłacana będzie w dwóch ratach. 

Pierwszą ratę w wysokości 80 proc. należnej kwoty rolnik otrzyma po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy w ciągu 9 miesięcy od dnia jej doręczenia. Pozostałe 20 proc. wpłynie na konto wnioskodawcy po realizacji biznesplanu. Jednak nie później niż w ciągu 2 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy.

W co można inwestować? 

70 proc. kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup nowych maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności.

Ponad 400 form działalności 

Firma beneficjanta wsparcia zajmować się może m.in. sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi. Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem obejmuje ponad 400 pozycji, tzw. kodów PKD.

Jak się ubiegać? 

Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Więcej informacji dla zainteresowanych opublikowano na stronie internetowej Agencji. Nabór rozpoczął się 29 października br.  

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rozpogodzi się w całym kraju [POGODA]

Jedynie do północy przelotny śnieg spadnie miejscami w okolicy Olsztyba, Elbląga, Mławy, Gdańska, Suwałk. Temperatura nad ranem spadnie do -8/-4 stopni na wschodzie i...

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły