niedziela, 7 marca, 2021

Naukowcy już wiedzą jak skutecznie walczyć z ASF!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od początku epidemii ASF w Unii Europejskiej i Polce, Instytut Biologii Ssaków PAN, we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach, United States Department of Agriculture w USA, oraz brytyjskim Animal and Plant Health Agency, prowadzi badania nad epidemiologią ASF wśród dzików, które są rezerwuarem wirusa ASF w środowisku naturalnym. Rezultaty tych badań pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy szerzenia się ASF. Cel drugi to zalecenia dotyczące walki z tym zagrożeniem

Przemieszczanie niemal bez wpływu?

Jak ustalili badacze, przemieszczanie się dzików ma znikomy wpływ na rozprzestrzenianie się ASF. Przemieszczanie ma   charakter lokalny, stopniowy i powolny. Naukowcy zauważyli też, że ASF wśród dzików rozprzestrzenia się stopniowo dzięki ciągłości populacji, a nie skokowo na skutek długodystansowych wędrówek dzików. Z badań wynika jednak, przy dużej liczebności dzików rośnie ryzyko zakażenia. Wzrasta także tempo rozprzestrzeniania się choroby i czas jej utrzymywania się na danym obszarze.
Tempo rozprzestrzeniania się ASF powinno jednak spadać przy zagęszczeniu poniżej jednego osobnika na kilometr kwadratowy.

Fatalny kontakt z padliną

Ważnym mechanizmem przenoszenia choroby, odpowiadającym za 53 do 66 proc. transmisji wirusa w populacji dzików jest kontakt zdrowych osobników z zarażoną padliną martwych dzików. Ta droga infekcji jest szczególnie częsta przy niskiej liczebności dzika. Naukowcy ustalili też, że martwe dziki zarażone ASF znajduje się najczęściej w pobliżu cieków wodnych i w miejscach zacienionych, a nie tam gdzie dziki odpoczywają a służby poszukują padliny. Także prewencyjne odstrzały dzików winny mieć przemyślany przebieg.

Walka z ASF w leśnych kompleksach

Naukowcy przedstawili więc własne rekomendacje dla kontroli ASF. Ich podstawą jest wniosek, że szanse wykrycia zarażonych zwierząt są największe na obszarach o ciągłej i licznej populacji dzików, takich jak zwarte kompleksy leśne. Dlatego na nich należy skupić uwagę. Działania ograniczające ASF powinny być skoncentrowane wokół wcześniej stwierdzonych przypadków, a ich intensywność winna maleć wraz z oddalaniem się od obszaru zakażonego.

Podstawą usuwanie padliny

Ważne jest też systematyczne wyszukiwanie i usuwanie padłych dzików. Zwłaszcza na obszarach zakażonych gdzie śmiertelność wskutek ASF jest wysoka, a liczba padłych dzików duża. Natomiast nadmierna redukcja liczebności o 50-75 proc. stanu początkowego przyczynia się do zmniejszenia liczby nowych przypadków, ale wiąże się z ryzykiem rozprzestrzenienia się choroby na nowe obszary. Korzystne jest ogradzanie obszarów zajętych przez ASF.

Najskuteczniejsza kombinacja

Ostatecznie naukowcy stwierdzili, że najskuteczniejszą metodą zwalczania ASF w populacjach dzików jest kombinacja działań w systemie strefowym, polegająca na zakazie polowań w ogrodzonej strefie zakażonej, systematycznym wyszukiwaniu i usuwaniu z niej martwych dzików oraz redukcji liczebności populacji na przyległym obszarze. Dodajmy, że metody te zastosowano z powodzeniem w Czechach i Belgii.


Źródło: Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży
Źródło: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły