niedziela, 20 czerwca, 2021

Najnowsze prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE i w Polsce

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Zimna, a miejscami sucha pogoda sprawiła, że Europejska Agencja Monitorowania Upraw (MARS) obniżyła swoje prognozy dotyczące plonów średnich pszenicy, jęczmienia i rzepaku w biuletynie z 26-kwietnia 2021. Obecne szacunki zakładają średnią wydajność pszenicy miękkiej w UE na poziomie 5,86 t/ha w porównaniu do 5,89 t/ha szacowanych miesiąc wcześniej. W przypadku jęczmienia ozimego plon uśredniony został przycięte do 5,83 t/ha z 5,88 t/ha szacowanych w marcu. Mimo wspomnianych cięć szacunki plonów średnich zbóż są nadal bardzo wysokie. Jeśli prognoza się sprawdzi, to średnia wydajność zbóż (razem) wzrośnie o 3,6% do 5,52 t/ha w stosunku do średniej pięcioletniej. W przypadku poszczególnych gatunków jedynie pszenica durum powinna osiągnąć wydajność poniżej średniej, podczas gdy prognoza wydajności wszystkich pozostałych zbóż jest znacznie powyżej średniej.

Według analityków MARS rzepak powinien plonować 3,19 t/ha w porównaniu z 3,26 t/ha w zeszłym miesiącu. Oznaczać to będzie 4,6% powyżej średniej pięcioletniej.

Biuletyn MARS wskazuje, że zimna pogoda i miejscowy deficyt opadów (Hiszpania i południowa Francja ) powinny mieć ograniczony wpływ na średnie plony w całej UE.

Zimna i / lub sucha pogoda utrudniała wzrost i rozwój zbóż ozimych i spowodowane opóźnienia w siewie i wschodzie  upraw jarych. Niemniej jednak, ponieważ jest jeszcze wcześnie oczekuje się, że negatywny wpływu na zbiory był bardzo ograniczone i tylko w kilku przypadkach doprowadził do znacznej korekty w dół prognoz plonów (rzepak i pszenica durum we Francji i kilka upraw we Włoszech).

Prognozowana wydajność średnia w UE (t/ha):

Prognozy dla Polski

Wstępne prognozy dla Polski zakładają, że średnie plony zbóż i rzepaku mocno spadną w porównaniu 2020 rokiem, kiedy to zaliczyliśmy rekordowe zbiory. Nadal jednak wydajność zbóż (wyjątek kukurydza) i rzepaku  powinna być znacznie powyżej średniej.

Prognozy średniej wydajność zbóż i rzepaku w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Komisja Europejska

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Zrównoważone rolnictwo chroni klimat i gwarantuje wyższe plony

Jak zapobiec zmianom klimatu, które z roku na rok coraz bardziej dają się we znaki? Jedną z praktyk rzucająca cień nadziei na poprawę dobrostanu...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły