wtorek, 9 marca, 2021

Nadpodaż mięsa wieprzowego na unijnym rynku

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Hodowcy tuczników łapią się za głowy nie widząc poprawy na rynku. Sytuacja jest o tyle trudna, że powstałej nadpodaży nie jest w stanie zniwelować nawet rekordowy eksport do Chin. Co prawda styczeń zawsze był trudnym miesiącem dla branży trzody chlewnej jednak teraz  hodowcy nie mają zaplecza finansowego, który pozwoliłby im na przeczekanie osłabionego popytu ze strony konsumentów. W najbliższych miesiącach trudno oczekiwać znaczącej poprawy sytuacji na rynku, wszystko zależy od prędkości wygasania pandemii.

Jakie ceny figurowały na rynku trzody na początku stycznia?

Polska

Początek nowego roku na rynku krajowym charakteryzował się dalszym spadkiem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 4–10.01.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 3,85 zł/kg, wobec 3,85 zł/kg w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen o 1% niższy niż przed miesiącem oraz o 38% niższy niż przed rokiem.

W pierwszym tygodniu stycznia br. cena półtusz wieprzowych ukształtowała się na poziomie 5,86 zł/kg, o 1 gr/kg niższym niż w poprzednim notowaniu. Półtusze były o 1% droższe niż przed miesiącem, ale o 36% tańsze niż przed rokiem. 

UE

W dniach   4–10.01.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 127,63 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej.

Największy tygodniowy wzrost cen dotyczył Belgii (o 1,2%), zaś największy spadek dotyczył Rumunii (o 4,6%) W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 111,57EUR/100 kg, o 4 centy więcej niż ostatnio.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 4 Średnie tygodniowe krajowe ceny prosiąt uzyskane w transakcjach targowiskowych.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,870SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły