wtorek, 13 kwietnia, 2021

Na rynku wieprzowiny podwyżka za podwyżką!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wzrost cen tuczników zawitał na zagranicznych giełdach. Na małej giełdzie w Niemczech cena tuczników w dniu 12.03.2021 wzrosła do 1,65 €. Również w Danii i Holandii stawki za żywiec poszły w górę. Nie inaczej ma się sytuacja w kraju. Ceny w skupach w ciągu tygodnia wzrosły o kilkadziesiąt groszy. Niestety nadal są to wartości poniżej opłacalności. Cieszyć się mogą natomiast hodowcy, którzy zakupili warchlaki po okazyjnej cenie w czasie największego dołka na rynku trzody. Jednak analitycy ostrzegają. Wzrastające stawki nie są gwarancją powrotu do stabilności sprzed roku. Nadal mamy do czynienia z ograniczeniami spowodowanymi pandemią i ASF, co odciska piętno na hodowcach żywca. Choć nic nie wskazuje na nagłe pogorszenie sytuacji to na pewną stabilność trzeba będzie jeszcze poczekać.

Jakie ceny figurowały na rynku trzody na krajowym rynku?

Polska

Miniony tydzień charakteryzował się ku zaskoczeniu wzrostem cen za żywiec wieprzowy. W dniach  28-07.03.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 5,02 zł/kg, wobec 4,68 zł/kg w poprzednim tygodniu. Żywiec ten był o 22,4% droższy niż przed miesiącem, ale o 22,4% tańszy niż przed rokiem. W rozpatrywanym tygodniucena sprzedaży półtusz wieprzowych uległa zmianie i wynosiła 7,39 zł/kg, o 11,4% więcej w odniesieniu do ostatniego notowania. Cena półtusz była o 19,5% niższa niż przed rokiem. 

UE

W dniach  28-07.03.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 142,15 EUR/100 kg (+4,8 %) masy poubojowej schłodzonej.

Największy tygodniowy wzrost odnotowano na Litwie (+11,4%). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 144,86 EUR/100 kg względem 136,26 EUR/100 kg z ubiegłego tygodnia.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 4 Ceny sprzedaży półtusz wieprzowych – na rynek wspólnotowy:  

źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,712FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły