niedziela, 7 marca, 2021

Na jakich zasadach powinna funkcjonować sztuczna inteligencja w rolnictwie?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wykorzystywana jest w rolnictwie to. Jej wpływ na pewno będzie znaczący. Czy dobry? O tym przekonamy się za kilka lat. Kilka dni temu COGECA zorganizowała forum biznesowe poświęcone właśnie sztucznej inteligencji (AI) w systemie rolno-spożywczym. Podczas spotkania poruszone zostały tematy dotyczące podniesienia efektywności nowoczesnego rolnictwa bez fiaska. Jak więc powinno wyglądać korzystanie z funkcji sztucznej inteligencji oczami organizacji rolniczej?

Sztuczna inteligencja musi wspierać rozwój rolnictwa

Wcześniejsze rewolucje w rolnictwie stawiają wzrost wydajności w centrum ich wartości. Obecny kryzys klimatyczny i bioróżnorodności związany z koniecznością utrzymania bezpieczeństwa żywności stanowi wyzwanie dla rolników. Zdaniem organizacji forma wykorzystywania sztucznej inteligencji powinna wykraczać poza produktywność i integrować do bycia odpowiedzialnym społecznie, przyjaznym dla środowiska i szerzyć tę wiedzę wśród społeczności.  Dzięki narzędziom takim jak sprzęt do monitorowania wody, azotu, węgla czy też technologii blockchain i robotyce można osiągnąć te cele które są tak ważne dla konsumentów końcowych. Zdaniem organizacji zaangażowanie w postęp technologiczny ze strony rolników powinno zostać nagrodzone. 

Sztuczna inteligencja w rolnictwie musi być spopularyzowana, zaprojektowana z głosem rolników i dostępna dla wszystkich

Ważne jest, aby rolnicy mogli wybrać praktyki rolnicze o które sami chcą się ubiegać i otrzymać odpowiednie wsparcie i wskazówki w stosowaniu nowych praktyk. Problem w rolnictwie, które obejmuje więcej narzędzi sztucznej inteligencji, polega na trudnościach z dostępnością i wysokich kosztach tych technologii. Wcześniejsze zmiany, zostały przyjęte z łatwością ponieważ dzięki popularyzacji nie były dużym wyzwaniem dla większości przedsiębiorców. W związku z tym zasadnicze znaczenie ma zapewnienie, że program naprawy gospodarczej będzie obejmował między innymi wsparcie dla inwestycji najnowocześniejszymi technologiami, takimi jak cyfryzacja, sztuczna inteligencja, robotyka, drony czy NBT (Nowe Techniki Hodowli) w rolnictwie z odpowiednimi środkami budżetowymi spoza budżetu rolnego.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie musi opierać się na chęci rolników do udostępniania posiadanych danych

Wprowadzenie sztucznej inteligencji umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych, łączenie i wymiany informacji z wieloma źródłami w celu zapewnienia systemów wspomagania decyzji dla rolników i ich spółdzielni w podejmowaniu złożonych decyzji. Zdaniem przedstawiciel COGECA może się to udać jeśli potencjalne korzyści i zagrożenia zostaną jasno określone. Dlatego jeśli sztuczna inteligencja została spopularyzowana to kluczowe będzie określenie zasad dotyczących praw do danych, praw dostępu i praw do ponownego wykorzystywania danych. Dodatkowo organizacja kładzie nacisk na to, aby dane były przechowywane w Europie.

Rolnictwo 4.0 czyli czwarta rewolucja opierająca się na cyfryzacji rolnictwa wzbudza ogromne nadzieję jak ale także rodzi wiele pytań.  Komunikacja między człowiekiem i maszyną stwarza ułatwienie w ciężkiej pracy rolników. Aby przełom w rolnictwie przebiegł sprawnie potrzebny jest dialog z producentami rolnymi oraz zapewnienie równomiernego tempa rozwoju gospodarstw o mniejszym znaczeniu w celu uniknięcia zbyt dużej konkurencji na rynku.

źródło:https://copa-cogeca.eu

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,620SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły