niedziela, 7 marca, 2021

Na czele COPA – jednak Francuzka

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wiadomo już, że przez najbliższe 2 lata Prezydentem Komitetu Rolniczych Organizacji Związkowych COPA (ang.: Committee of Agricultural Professional Organizations) będzie Francuzka – Christiane Lambert reprezentująca francuską Narodową Federację Gospodarstw Rolnych.
Taką decyzję podjęli w piątek, 18 września br., uczestnicy zebrania sprawozdawczo-wyborczego tej organizacji.
Przypomnijmy też, że kontrkandydatem nowej Prezydent COPA był Polak – Wiktor Szmulewicz – Prezes Zarządu -Krajowej Rady Izb Rolniczych.

COPA ma być skuteczna

 – Zależy mi na tym by organizacja, której będę przewodniczyć jak najskuteczniej w imieniu rolników podejmowała ważne dla nas tematy takie jak: bezpieczeństwo żywnościowe w warunkach pandemii COCID-19, suszy i zmian klimatycznych – powiedziała po wyborach Christiane Lambert. – Kolejne sprawy to: regulacja handlu produktami rolnymi w Europie po Brexicie i negocjacje z Komisją Europejską o przygotowaniu i wdrażaniu Wspólnej Polityki Rolnej, Strategii „Od pola do stołu” i „O zachowaniu bioróżnorodności”. W tym wszystkim chodzi o to, by potrzeby rolników nie były pomijane lecz żeby stały się jedną z ważnych osi działań i dyskusji. Natomiast organizacja COPA ma być profesjonalną i skuteczną reprezentacją rolników i ich interesów w całej Unii Europejskiej. Oczywiście podstawowym priorytetem naszych działań będzie walka o godziwe zarobki dla rolników za ich ciężką i ważną dla wszystkich pracę.

Christiane Lambert jest rolniczką – producentką trzody chlewnej z departamentu Maine i Loara we Francji  
Nowa prezydent COPA współpracować będzie sześcioma wiceprzewodniczącymi. Niestety w tym gronie nie ma reprezentantów Polski.
W piątek swoją dotychczasową pracę na stanowisku Prezydenta COPA podsumował natomiast Niemiec Joachim Rukwied. Przypomnijmy, że Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych COPA po sfederowaniu się w 1962 roku z Głównym Komitetem Spółdzielczości Rolniczej COGECA (franc.: Comité Général des Coopératives Agricoles) tworzy ogólnoeuropejską organizację zrzeszającą rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze z państw członkowskich Unii (w tym 6 organizacji z Polski).

Źródło i foto: COPA

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,720SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły