czwartek, 4 marca, 2021

Musisz przesiać plantację? – dowiedz się co możesz jeszcze zrobić!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Czasami zdarza się tak, że nasza plantacja została uszkodzona przez mróz, a rośliny nie zdołały się zregenerować. Bywa również tak, że nie było możliwości wczesnego siewu roślin jarych.

W tym sezonie jednak głównym problemem zdaje się być susza. Może oznaczać to słabe wschody roślin jarych, a w szczególności kukurydzy i buraka cukrowego. Co zrobić, gdy stwierdzimy, że plonu nie zbierzemy i podejmujemy decyzję o przesianiu plantacji?

Rozwiązaniem uprawa soi?

Rozwiązaniem może być uprawa soi. Wśród odmian hodowli AgroYoumis znajdują się dwie najwcześniejsze odmiany Annushka i Lajma  polecane do uprawy na terenie całego kraju. Natomiast w południowych regionach polecane są również Maja i Mavka. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka argumentów. Po pierwsze do uprawy soi na ziarno jako rośliny strączkowej można otrzymać dopłaty bezpośrednie, które w 2019 roku wynosiły 765,80 zł/ha (do 75 ha) oraz 382,90 zł/ha (powyżej 75 ha). Po drugie rośliny strączkowe są dobrym przerywnikiem płodozmianu, który jest niezbędny w utrzymywaniu prawidłowej struktury gleby, a ta jest niezbędna szczególnie w latach suchych. Po trzecie dobrze zebrać plon, niż pozostawić jeden sezon wegetacyjny bez zbioru.

Jak pokazują doświadczenia hodowli AgroYoumis w 2019 w jednym z gospodarstw w okolicach Zamościa plantacja soi została zniszczona przez gołębie i rolnik był zmuszony ją przesiać. Do przesiania wybrał odmianę Annushka, którą zasiał 6 czerwca. Zbioru dokonał w połowie września, a plon jaki uzyskał był na poziomie 2,5 t/ha, co jest wynikiem niezłym w przypadku tego gatunku.

 

Jakie odmiany wybrać?

Decydując się na późne siewy soi warto wybierać odmiany możliwie najwcześniejsze. Przykładem takiej odmiany jest Annushka, która polecana jest także do zasiewów w plonie głównym nawet w północnej części kraju. Jest to odmiana zalecana do przesiewów plantacji, szczególnie w latach nietypowych, kiedy występują problemy ze wschodami czy wymarznięcia. W takich przypadkach siew wykonywany jest od II dekady maja do połowy czerwca. Dzięki jej klasie wczesności, a co za tym idzie krótkiemu okresowi wegetacji jest dobrym przedplonem dla upraw ozimych, a w niektórych sytuacjach nawet rzepaku ozimego. Wśród cech, na które warto zwrócić uwagę jest również wysoka odporność na pękanie strąków i osypywanie nasion podczas dojrzewania. Potencjał plonowania tej odmiany określono na 4 t/ha.

mat. Agroyoumis

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Komisarz Wojciechowski o Nowym Zielonym Ładzie

- To co się teraz dzieje w Polsce i w Europie przypomina tak zwany australijski wyścig, czyli taki w którym zawodnicy wchodzą w kolejne okrążenia...

Termiczna zima opanuje cały kraj [POGODA]

W nocy na froncie chłodnym od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów pojawią się opady deszczu, które o północy w górach przejdą w opady śniegu....

De Heus wykupił Golpasz

Z początkiem marca br. zaszła duża strukturalna zmiana na rynku produkcji i sprzedaży pasz. Stało się tak za sprawą zakupu całościowego pakietu udziałów firmy Golpasz...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,430SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły