niedziela, 28 lutego, 2021

Modernizacje gospodarstw rolnych rusza 19-go lutego

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W terminie od 19 lutego do 20 marca 2018 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na działanie “Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze “d”, związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu. Jest to obszar cieszący się największym zainteresowaniem rolników, w ramach którego można m.in. nabyć maszyny i urządzenia rolnicze, pobudować budynki magazynowe i garażowe, czy utwardzić place manewrowe.

Poprzedni nabór z tego obszaru wsparcia odbył się w 2016 r. i cieszył się dużym zainteresowanie rolników, złożono blisko 30 tys. wniosków. W tym roku można spodziewać się równie dużego zainteresowania. ARiMR szacuje, że pieniędzy wystarczy dla ok. 14 tys. rolników.

O pomoc mogą starać się rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa mieści się w przedziale od 10 tys. euro do 200 tys. euro. W przypadku rolników wnioskujących wspólnie łączna wielkość ekonomiczna należących do nich gospodarstw musi wynieść co najmniej 15 tys. euro, a w roku w którym zostanie złożony przez nich wniosek o wypłatę płatności ostatecznej, gospodarstwo każdego z nich osiągnie wielkość ekonomiczną przynajmniej 10 tys. euro.

Poziom dofinansowania stanowi 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, w przypadku składania wniosku przez osoby wspólnie wnioskujące lub młodego rolnika wysokość wsparcia może wynieść 60%.

Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu – maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem bądź budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem – maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł.

Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.

Zasady ustalania punktacji:

  • Jeżeli operacja obejmuje wyłącznie inwestycje dotyczące budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub magazynu paszowego – 5 pkt.
  • Jeżeli koszty budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub magazynu paszowego stanowią co najmniej 50% wszystkich kosztów operacji – 3 pkt.
  • Za zwiększenie skali produkcji rolnej, której realizacja wpłynie również na zwiększenie uczestnictwa w rynku – 1 pkt.
  • Za zmianę profilu produkcji rolnej, której realizacja wpłynie również na zróżnicowanie produkcji rolnej w gospodarstwie – 1 pkt.
  • Za uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości produkcji – 2 pkt.
  • Za uczestnictwo w systemie rolnictwa ekologicznego – 4 pkt.
  • Za kryterium wiekowe: jeśli wnioskodawca w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie ukończył 40 lat – 3 pkt. *
  • Za inwestycje służące ochronie środowiska i zapobieganiu zmian klimatu – maksymalnie do 5 pkt.
  • Dodatkowo przyznawane są punkty za kryteria wojewódzkie.

Trzeba uzbierać co najmniej 1,5 pkt.

*W przypadku dwóch rolników wspólnie wnioskujących, z których jeden ma ukończone 40 lat przyznaje się 1,5 pkt.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Można je będzie również złożyć za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, podlegającego pod dany OR.

W przypadku osób wspólnie wnioskujących wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na położenie gospodarstw osób wspólnie wnioskujących, przy czym jeżeli gospodarstwa tych osób są położone na obszarze więcej niż jednego województwa, wniosek należy złożyć w tym województwie, w którym jest położona największa część tych gospodarstw, za wyjątkiem sytuacji, w których realizacja operacji obejmuje inwestycje budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego lub inwestycje związane z zakładaniem sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat wówczas wniosek należy złożyć w oddziale regionalnym Agencji właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji.|

Komunikat ARiMR:

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/ogloszony-zostal-nabor-wnioskow-o-przyznanie-pomocy-na-modernizacje-gospodarstw-rolnych.html

 Wniosek z załącznikami:

http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-413-modernizacja-gospodarstw-rolnych/modernizacja-gospodarstw-rolnych-nabor-19-lutego-20-marca-2018-r.html

W modernizacji premiowane są inwestycje służące ochronie środowiska np. „Agregaty nawozowo-siewne z nawożeniem około nasiennym (doglebowym)” (fot. D. Śmigielski)

 

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,205FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły