poniedziałek, 8 marca, 2021

Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny – ruszył nabór wniosków

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wczoraj, 26 października br. ruszył nabór wniosków w ramach Programu „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD). Wnioski składać można do 24 listopada br. Oferta pomocy skierowana jest do dwóch grup beneficjentów.

Do 500 tysięcy zł na przetwórstwo

Pierwszą grupę beneficjentów stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Warunkiem uprawniającym do ubiegania się o tę formę pomocy jest rejestracja działalności gospodarczej przed złożeniem wniosku o płatność. Tego rodzaju grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie w wysokości do 500 tys. zł.

Do 100 tysięcy zł dla RHD

Druga grupa uprawnionych beneficjentów obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Przy czym w tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Na co można wydać wsparcie?

Wsparcie na „małe przetwórstwo i RHD” przyznawane jest w formie refundacji do 50 procent kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Natomiast katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Wnioski przyjmuje ARiMR

Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Wsparcie finansowane jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014 -2020.
Więcej informacji udostępniono na stronie internetowej ARiMR, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel.: 800-38-00-84.


Źródło: ARiMR

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

AGRO-Unia chce rozmawiać!

Dynamiczny i nieprzewidziany przebieg miała piątkowa, 5 marca br., uroczystość  otwarcia obwodnicy we Wrześni (woj. wielkopolskie) z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego. Stało się tak za...

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,810SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły