niedziela, 7 marca, 2021

,,Kuma kumie pomóc umie” czyli pomoc podczas pandemii

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi podsumował Konkurs pod nazwą: „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie”. Celem konkursu było udokumentowanie wzajemnej pomocy na obszarach wiejskich w czasie pandemii koronawirusa. W konkursie mogły uczestniczyć chętne osoby dorosłe. Każdy uczestnik mógł zgłosić 1 fotografię dokumentującą pomoc wzajemną wraz z opisem podejmowanych działań. Prace można było nadsyłać do 18 czerwca br. Ostatecznie Jury przyznało trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.

  1. Miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Warence. Jury doceniło w ten sposób pomysł i wykonanie foto kolażu oraz świadczenie stałej pomocy sąsiedzkiej osobom starszym.
  2. Miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł wywalczyło KGW Nowe Bystre. Tu też liczył się pomysł i wykonanie fotografii oraz dzielenie się własnymi produktami.
  3. Miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymało KGW Dłużec. Jury zachwyciła dobra organizacja oraz wielowymiarowa pomoc świadczona, nie tylko sąsiadom ale też instytucjom w regionie objętym działalnością gospodyń z Dłużca.
    Natomiast specjalnym wyróżnieniem uhonorowano Annę Olędzką, która honorowo oddawała krew, co zdaniem konkursowej komisji zasługuje na szczególne uznanie.

Z sercem do seniorów

Jak wyjaśnili organizatorzy konkursu zwycięskie Koło Gospodyń Wiejskich w Warence, w trudnym czasie pandemii służy pomocą miejscowym seniorom. Koło pomaga osobom samotnym, starszym i schorowanym. Aktywność ta polega na  robieniu zakupów produktów spożywczych, higienicznych, a także medycznych. Ponadto, każdego z seniorów obdarowano  skromnym podarunkiem przygotowanym przez członkinie Koła. Seniorzy mogli cieszyć podniebienie syropem z mniszka lekarskiego i syropem z pędów sosny. Otrzymali też maseczki ochronne uszyte przez członkinie KGW.

Starsi i samotni

Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego w dobie pandemii koronawirusa pomaga potrzebującym, a zwłaszcza osobom starszym. We wsi jest wiele osób, które tej pomocy potrzebują. Szczególną opieką otoczono tych seniorów, których rodziny wyjechały za granicę w poszukiwaniu pracy. Osobom tym robiono zakupy, członkinie KGW pomagały im w zamawianiu recept i dostarczały do domów niezbędne produkty.

Dla medyków, dzieci i seniorów

Z początkiem pandemii panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dłużec, we współpracy z samorządem Gminy Lwówek Śląski, przystąpiły do szycia maseczek ochronnych dla lwóweckiego szpitala, przychodni POZ i Komendy Policji. Ponadto panie uszyły i dostarczyły maseczki wszystkim mieszkańcom wsi w przedziale wiekowym 60+. Członkinie KGW pomagały w robieniu zakupów i dostarczały produkty do domu. Szczególną wartość miały rozmowy telefoniczne z osobami samotnymi co było dla nich dużym wsparciem emocjonalnym.
Członkinie KGW uszyły też maseczki dla dzieci i personelu z Domu Dziecka w Golance Dolnej. Brały też udział w przygotowaniu posiłków dla medyków z Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego. W ramach tej akcji przygotowano min.: bigos, gołąbki, domowe ciasta i chleby własnego wypieku oraz soki z dłużeckiego Sadu pod Ostrzycą.

Pomaganie ma we krwi

„Pomaganie- mam to we krwi. Dzielę się tym, co mam najcenniejsze. Najcenniejszym lekiem, cząstką siebie – krwią. Potrzebna jest ona w czasie pandemii, ale nie tylko” – tak natomiast o swoich motywach mówi wyróżniona w konkursie Anna Olędzka.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: NIKiDW

Pomoc dla KGW – jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie?

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły