wtorek, 2 marca, 2021

Kukurydza klasy A na giełdzie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Oferta Giełdowego Rynku Rolnego prowadzonego przez Towarową Giełdę Energii S.A. wzbogaciła się o kolejną pozycję. Jest nią kukurydza w klasie jakościowej A. 

Jak to działa?

Obrót kukurydzą na GRR, podobnie jak wcześniej wprowadzonymi surowcami: pszenicą i żytem, prowadzony jest w formule rynku kasowego (SPOT) w dwóch równolegle działających systemach, tj. systemie kursu jednolitego i systemie aukcyjnym. 

System kursu jednolitego polega na prowadzeniu przez TGE S.A. regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych magazynach. Zasadą jest też to, że wszystkie transakcje podczas danej sesji, w danym magazynie, zawierane są po takim samym jednolitym kursie. Natomiast system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym autoryzowanym magazynem. 

Co następne? 

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem rzepaku i koncentratu soku jabłkowego do giełdowego obrotu. Planuje się też uruchomienie rynku terminowego dla towarów rolnych. System ten pozwoli uczestnikom giełdy zawierać kontrakty  terminowe na transakcje z dostawą towarów w przyszłości.

Projekt Żywnościowej Platformy 

Przypomnijmy, 1 września 2020 r. handel na Giełdowym Rynku Rolnym w ramach projektu pn. Platforma Żywnościowa odbywa się na zasadzie licencji przekazanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dla TGE S.A.

Giełdowy Rynek Rolny to pionierskie i innowacyjne rozwiązanie powstałe w odpowiedzi na potrzeby sektora rolno-spożywczego. Z dniem 31 sierpnia 2020 roku dobiegł końca pilotaż projektu Platforma Żywnościowa, realizowanego przez Grupę Kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych (GPW, TGE, IRGiT) na zlecenie KOWR we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie projekt wchodzi w następną fazę rozwoju. Głównym jego celem jest porządkowanie i stabilizowanie krajowego rynku rolnego. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Gwarancja Michelin przedłużona na 2021 r.

Michelin przedłuża na rok 2021 bezpłatną gwarancję dla opon rolniczych i agro-przemysłowych. Gwarancja obejmuje uszkodzenia przypadkowe i stanowi ekwiwalent ubezpieczenia opon. Gwarancja na opony...

Telematyka tańsza o połowę

John Deere ułatwia dostęp do JDLink, dzięki nowej ofercie instalacji modułu MTG, który będzie teraz tańszy o połowę. To w praktyce oznacza, że każdy...

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Śledź nas

21,237FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,340SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły