Co znajdziesz w artykule?
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął serię postępowań, których celem jest sprawdzenie czy największe podmioty z sektora rolno-spożywczego płacą na czas rolnikom, dostawcom i innym kontrahentom. Urząd zbada również, czy polityki handlowe i cenowe nie zmieniły się w okresie epidemii. Szczególnie jeśli zmiany będą niekorzystne dla mniejszych kontrahentów.
Zobowiązanie do wyjaśnień
Wyjaśnienia w tym zakresie złożyć musi blisko 100 przedsiębiorców – działających w Polsce sieci handlowych oraz największych producentów w branżach mięsnej, mleczarskiej, przetwórstwa owoców, warzyw, zbóż i roślin oleistych.
– W czasie epidemii zapotrzebowanie na żywność znacząco nie zmalało, dlatego tak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie sektora rolno-spożywczego – wyjaśnia Prezes UOKiK. – Bardzo ważne jest zachowanie płynności finansowej przez podmioty na każdym szczeblu łańcucha dostaw żywności. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski wymaga dotrzymania terminów płatności pomiędzy kontrahentami, podobnie zapewnienia przejrzystych warunków umów i niewykorzystywania obecnej sytuacji do wywierania presji na mniejszych dostawców. Zweryfikujemy w tym zakresie praktyki największych graczy rynkowych tak, aby zadbać o uczciwe relacje handlowe pomiędzy nimi.
https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-6miesiecy/
Żelazne terminy rozliczeń
Jak mówią przepisy, maksymalny czas na uregulowanie zobowiązania nie powinien być dłuższy niż 60 dni od dostawy towaru lub doręczenia faktury. Jeśli jednak w umowie przewidziano krótszy czas na dokonanie zapłaty, to jest on wiążący. Natomiast po upływie terminu umownego lub też przewidzianego w przepisach prawa dostawcy przysługują odsetki.
Postępowania w sprawie
Postępowania wszczęte przez Prezesa UOKiK prowadzi się w oparciu o zapisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Toczą się one w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Chodzi o sprawdzenie, w jaki sposób najwięksi przedsiębiorcy wywiązują się z obowiązku zapłaty dostawcom, a także o to czy nie stosują oni innych form wykorzystywania przewagi względem mniejszych podmiotów. W razie wykrycia takich praktyk priorytetem jest ich sprawna eliminacja z rynku.
– Szczególnie teraz od większych przedsiębiorców oczekuje się większej odpowiedzialności za kontrahentów – podkreśla Prezes Chróstny. – Mają oni w tym w tej sytuacji dużo większe możliwości sprawnego funkcjonowania na rynku niż inne branże gospodarki. Natomiast zależność mniejszych podmiotów może rodzić pokusę presji dla osiągnięcia dodatkowych korzyści ekonomicznych ze strony większych graczy. A na to nie można się zgodzić!
W najbliższych tygodniach UOKiK zweryfikuje zachowania przedsiębiorców na rynku rolno-spożywczym. Działania Urzędu mają uregulować przepływy pomiędzy przedsiębiorcami, a ewentualne niedozwolone praktyki zostaną niezwłocznie wyeliminowane. Jednak bez sięgania po środki administracyjne. UOKiK zachęca też przedsiębiorców do dobrowolnej weryfikacji swoich praktyk w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji.
Apel o zgłaszanie nieprawidłowości
UOKiK zwrócił się też do najbardziej zainteresowanych z następującym apelem:
„Przedsiębiorco, rolniku! Jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent zmienił warunki współpracy na twoją niekorzyść lub nie płaci ci w terminie – zawiadom UOKiK. Napisz na adres przewaga@uokik.gov.pl.Poinformuj nas o nieprawidłowościach i opisz dokładnie praktykę, a także wskaż przedsiębiorcę, ze strony którego jej doświadczyłeś. Dzięki temu będziemy mogli szybko zająć się sprawą i wyeliminować nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej – twoje dane nie zostaną ujawnione.”
Dodajmy, że w ostatnich trzech latach UOKiK podjął ponad 100 interwencji w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Większość skutkowała szybką zmianą warunków dostaw produktów rolnych i spożywczych, w tym w szczególności, skróceniem terminów zapłaty.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: UOKiK
Foto: Pixabay
Powołano specjalne zespoły do kontrolowania nadużyć cenowych