niedziela, 7 marca, 2021

Koniec października przyniósł sporą przecenę na giełdowym rynku zbóż i oleistych

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ostatni tydzień października (26-30.10.2020) to okres rosnącego niepokoju na globalnym rynku akcji i surowców. Świat, z wyjątkiem Chin, nie radzi sobie z pandemią koronawirusa. Kolejne kraje wprowadzają restrykcje przypominające te z okresu wiosny. Stąd powrót obaw o wzrost gospodarczy, a tym samym popyt na surowce przełożył się na gwałtowny spadek głównych indeksów giełdowych i towarów, w tym rolnych. Skokowe przeceny ropy przypominają te z wiosny, a wynikają z malejącego zużycia paliw. Mniejszy popyt na paliwa to mniejsze zużycie biopaliw, czyli amerykańskiej kukurydzy (bioetanol), w mniejszym zakresie soi, ale też nasion rzepaku (biodiesel). Tymczasem na rynku jest coraz więcej kukurydzy i soi z tegorocznych zbiorów, a amerykańscy farmerzy aktywnie sprzedają kontrakty futures w celu zabezpieczenia bardzo wysokich cen obu upraw. W kolejnych tygodniach okaże się czy silny popyt eksportowy ze strony Chin (poradziły sobie z pandemią koronawirusa) wystarczy do utrzymania wysokich notowań soi i kukurydzy na światowych giełdach.  

Zmiana kierunku notowań pszenicy wynika głównie z poprawy warunków pogodowych na południowych równinach w USA, ale też na południu Rosji, gdzie susza zagrażała zasiewom ozimin. Dodatkowa presja spadkowa pochodziła z przecen na rynku kukurydzy i soi. Warto pamiętać, że światowa podaż pszenicy jest w tym sezonie rekordowa w przeciwieństwie do kukurydzy i soi.

W Chicago pszenica zanotowała w ostatnim tygodniu (26-30.10.2020) pięć spadkowych sesji z rzędu i była liderem przeceny (-5,4%). W analizowanym tygodniu mocno taniała również kukurydza (-5%) i soja (-2,5%). Notowania wymienionych kontraktów zaczęły spadać po tym jak jeszcze w piątek 23 października zaliczyły swoje długoterminowe maksima (często wieloletnie), a najwięksi inwestorzy spekulacyjni zajmowali olbrzymich rozmiarów pozycję długą netto (gra na wzrost cen). Unijne kontrakty podążały tradycyjnie już za giełdą w Chicago, tracąc po ponad 2% w skali tygodnia.

Warto pamiętać, że mimo kilkuprocentowych spadków notowania zbóż (też kompleksu sojowego) są  bardzo wysokie po obu stronach Atlantyku, a w skali października zboża zyskują najczęściej kilka procent.

Giełda w Paryżu:

Unijne kontrakty naśladowały w ostatnim tygodniu października zachowanie ich amerykańskich odpowiedników. Jednak znaczne osłabienie euro zmniejszyło presję spadkową w przypadku pszenicy (wzrost konkurencyjności unijnego eksportu).  Pszenica i kukurydza potaniały w ciągu tygodnia o ponad 4 euro (po 2,2%), do 192,25 eur/t-kukurydza i 205,25 eur/t-pszenica. Nadal jednak obydwa zboża są dużo droższe niż na miesiąc wcześniej, a w skali roku drożeją o 15%-18%

Rzepak stracił w ciągu tygodnia 4% i jest tańszy niż przed rokiem

W ostatnim tygodniu października kontrakt na rzepak naśladował zachowanie ropy i olejów roślinnych. Dodatkowa presja spadkowa wynikała z przypadającego na koniec miesiąca ostatniego dnia obrotu serią listopadową. Ostateczna cena zamknięcia terminu listopadowego wyniosła 376,5 eur/t po stracie aż 15,5 euro w analizowanym tygodniu. Kontrakt z dostawą w lutym 2021 wyceniany był w tym czasie o blisko 10 euro wyżej.

Zmiany okresowe notowań:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30-10-2020):

Notowania ropy WTI/Brent:

Giełda w Paryżu (eur/t):

Giełda w Chicago (usd/t):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło notowań: www.barchart.co

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły