sobota, 8 maja, 2021

Komisarz i Premier zachęcają Posłów do zagłosowania

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dziś rano (4 kwietnia br.), Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki spotkał się z Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Januszem Wojciechowskim. Dostojnicy rozmawiali o Planie Odbudowy dla Europy i o wpływie Krajowego Planu Odbudowy na rozwój oraz modernizację polskiego rolnictwa. Zarówno Premier jak i Komisarz zachęcali Posłów na Sejm RP do zagłosowania dziś za ratyfikacją zawartego w KPO pakietu unijnego wsparcia dla polskiego rolnictwa. Przy okazji Premier Morawiecki zapewniał, że w projekcie KPO uwzględniono cały szereg postulatów różnych środowisk rolnych. 

Zachęta Komisarza i Premiera

 – Każdemu komu leży na sercu dobro polskiej wsi, powinien dzisiaj podnieść rękę za Planem Odbudowy, za decyzjami umożliwiającymi, jak najszybsze wdrożenie tego planu w życie. Wierzę, że będzie ponadpartyjna zgoda, żeby ten wielki plan mógł być jak najszybciej realizowany – podkreślił Komisarz Wojciechowski. 

Premier przypomniał, że dzisiejsze głosowanie w Sejmie nad ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczy nie tylko Funduszu Odbudowy, lecz także środków unijnych na polskie rolnictwo na kolejne 7 lat. Szef rządu podziękował Komisarzowi z pracę nad tym projektem. I podkreślił jak ważne jest to, że udało się wynegocjować ponad 150 miliardów złotych na kolejne lata dla polskich rolników.

Komisarz Wojciechowski uszczegółowił natomiast, że w budżecie przeznaczonym na działania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano 32,2 mld euro, a w Planie Odbudowy 2,5 mld euro, co stanowi w sumie 150 mld zł.

Pieniądze dla wszystkich gospodarstw?

– Nigdy w przeszłości na polską wieś i polskie rolnictwo nie trafiły tak wielkie pieniądze, jakie zostały przewidziane na najbliższe 7 lat – zaznaczył Komisarz Wojciechowski.

Premier Morawiecki zapewnił, że środki zostaną przeznaczone na „szybką odbudowę gospodarki” i mają trafić do każdego polskiego gospodarstwa. 


– Te środki muszą być dobrze zainwestowane w polską ziemię, w czyste technologie, w środowisko, ale też jak najlepszy park maszynowy, szybko internet na wsi, wszystko to co pozwala polskim rolnikom skutecznie konkurować w całej Europie i na całym świecie – wyjaśniał Premier Mateusz Morawiecki. 

Wsparcie dla RHD?

Szef Rządu wskazał też m.in. na programy dotyczące rolniczego handlu detalicznego (RHD), które mają doprowadzić do skrócenia drogi produktów rolnych „od pola do stołu”. Podkreślił, że rozwój zrównoważonego rolnictwa służy interesom polskich rolników. Janusz Wojciechowski ocenił, że polski Krajowy Plan Odbudowy jest planem „ambitnym”, uwzględniającym w istotnym zakresie sprawy rolnictwa. Dodał, że KPO będzie teraz oceniany przez Komisję Europejską. O wynikach głosowania w Sejmie RP nad przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy poinformujemy w osobnym artykule. 

Źródła i foto: profil KE J. Wojciechowskiego na TT, Kancelaria Prezesa RM

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Od soboty poprawa pogody [POGODA]

W nocy zanikająca opady wystapią na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Podkarpaciu. Na zachodzie i północy sucho i pogodnie. Temperatura spadnie do +1/+4 stopni....

Restrukturyzacja małych gospodarstw. 60 tysięcy premii

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków dla rolników, którzy zdecydują się na rozwój własnego małego gospodarstwa. Na ten cel można uzyskać 60 tys....

Amazone UX SmartSprayer. Najwyższy poziom punktowej aplikacji

Obecnie w dużych gospodarstwach rolnych, precyzyjna aplikacja herbicydów dolistnych „zielonych na zielonym” prowadzona jest w czasie rzeczywistym. W tym przypadku właściwy efekt daje użycie...

Śledź nas

21,922FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły