czwartek, 4 marca, 2021

Komisarz Wojciechowski za skróceniem łańcuchów dostaw

-REKLAMA-
-REKLAMA-

– Chcemy bardzo mocno poprzeć produkcję lokalną, a więc programy, które będą popierane przez Komisję. Będziemy wspierać również rolników, którzy produkują, dostarczają swoje produkty, także swoje zwierzęta do bliskich przetwórni, na lokalne rynki, skracając drogę od pola do stołu, która jest bardzo długa w przypadku transportu zwierząt. Niekiedy z jednego krańca Europy na drugi, albo nawet poza Europę – powiedział Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski podczas wtorkowej (2 grudnia br,) dyskusji w Parlamencie Europejskim na tematy związane z planami ograniczenia długodystansowego transportu zwierząt oraz ich dobrostanu. 

Komisarz Wojciechowski podkreślał też, że Wspólna Polityka Rolna i niektóre założenia strategii „od pola do stołu” mają pomóc w osiągnięciu powyższych celów. Natomiast sama Strategia “od pola do stołu” zdaniem KE zawiera wiele składowych skracających dystrybucję produktów-rolno spożywczych. 

To ma się rolnikowi opłacać

Ważnym kryterium wdrażania nowych unijnych rozwiązań jest ich opłacalność dla rolników. Środki na finansowanie planowanych przekształceń mają być zawarte m.in. w  nowym ekoprogramie dotyczącym ochrony zwierząt, a także w drugim filarze Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącym Polityki Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przewiduje się zatem szereg różnego rodzaju programów, których celem będzie skrócenie potrzeb transportowych. Ważnym aspektem będzie premiowanie rolników i przetwórców za produkcję w ramach krótkich łańcuchów dostaw, tak aby finalnie długodystansowe transporty stały się nieopłacalne. 

Parlament o dobrostanie

Podczas wczorajszej dyskusji podjęto też temat znakowania symbolem oznaczającym hodowlę w zgodzie z dobrostanem zwierząt, który europejskie instytucje planują wprowadzić w najbliższym możliwym czasie. W tym kontekście Komisarz Europejski Janusz Wojciechowski zapewnił, że będzie mocno zabiegał o to, aby nowy znak dotyczył wysokich standardów   utrzymywania i traktowania zwierząt na wszystkich etapach: od hodowli przez transport po ubój. 

Źródło: Parlament Europejski 
Foto: Wikipedia

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Komisarz Wojciechowski o Nowym Zielonym Ładzie

- To co się teraz dzieje w Polsce i w Europie przypomina tak zwany australijski wyścig, czyli taki w którym zawodnicy wchodzą w kolejne okrążenia...

Termiczna zima opanuje cały kraj [POGODA]

W nocy na froncie chłodnym od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów pojawią się opady deszczu, które o północy w górach przejdą w opady śniegu....

De Heus wykupił Golpasz

Z początkiem marca br. zaszła duża strukturalna zmiana na rynku produkcji i sprzedaży pasz. Stało się tak za sprawą zakupu całościowego pakietu udziałów firmy Golpasz...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,420SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły