sobota, 27 lutego, 2021

Komisarz Wojciechowski o wsparciu rolnictwa

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W czwartek, 30 kwietnia br. w ramach cyklu „Dialog obywatelski” organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, odbyła się wideokonferencja z Januszem Wojciechowskim Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konwencja wideo spotkania dopuszczała pytania zadawane przez dziennikarza prowadzącego i osoby wyrażające taką wolę. Na te pytania odpowiadał Komisarz Wojciechowski. W gronie osób zadających pytania za pośrednictwem internetu, znaleźli się przedstawiciele organizacji i związków rolniczych, samorządowcy, a także reprezentanci instytucji obsługujących sektor rolny.

 

Zakres pytań

Pytania podzielić można na trzy grupy: działania Komisji Europejskiej w dobie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa; susza i zmiany klimatyczne, a także funkcjonowanie Unii Europejskiej w najbliższej perspektywie. Oczywiście w odniesieniu do rolnictwa.

– Na pytanie czy Unia Europejska radzi sobie z obecnym kryzysem odpowiem następująco: kryzys ten był i jest wielkim zaskoczeniem dla Europy i dla całego świata. Oczywiście wiele dziedzin gospodarki ucierpiało. Ze swoimi problemami walczy też rolnictwo. Nadzieją jednak napawa to, że udało nam się utrzymać ciągłość dostaw żywności. Oczywiście pojawia się wiele problemów. Z cenami, z odbiorem surowców i produktów, ale żywność i inne produkty docierają do konsumentów i to jest bardzo ważne. Należy jednak  z zaistniałej sytuacji wyciągnąć wnioski i skonstruować mechanizmy zabezpieczające na przyszłość – mówił Komisarz Janisz Wojciechowski.

 

Komisarz Wojciechowski: zmiany w unijnym budżecie

Komisarz WojciechowskiKomisarz Europejski ds. Rolnictwa stwierdził też, że UE  radykalnie przebudowuje konstruowany obecnie budżet. Zmiany idą w tym kierunku, by w najbliższych siedmiu latach znalazło się w nim więcej środków na programy wspierające rolnictwo, a także min. na takie mechanizmy, które skompensują ryzyko związane z wykonywaniem zawodu rolnika, który to zawód, z wielu względów, zalicza się do grupy: „wysokiego ryzyka”.

– Ważne jest też to by wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji. By przyjrzeć się temu, co jest słabą stroną europejskiej gospodarki, a szczególnie rolnictwa – stwierdził Janusz Wojciechowski.

 

 

 

Słabe strony rolnictwa

W tym kontekście Komisarz wymienił uzależnienie rolnictwa od importu z zagranicy i uzależnienie od długich szlaków transportowych. Przykładem, który wymienił był import pasz. Kolejna sprawa do przemyślenia, zdaniem Komisarza, to odejście dużych gospodarstw od mono produkcji ku kilku kierunkom gospodarowania realizowanym równolegle. Taka strategia w przypadku gospodarstw dużych, zapewnić ma możliwość kompensowania strat w jednym asortymencie wzmożeniem produkcji w innym. Janusz Wojciechowski jednoznacznie opowiedział się też za realizacją działań służącym skracaniu drogi produktów rolnych od pola do stołu. Opowiedział się również za przemyślanym wspieraniem gospodarstw mniejszych i rodzinnych. Docenił rolę Wspólnej Polityki Rolnej jako mechanizmu adresowanego do rolników i producentów rolnych. Uznał jednak, że potrzebne jest też  zwiększenie wsparcia dla mieszkańców wsi w ramach Funduszu Spójności i Funduszy Regionalnych. Argumentem za była tu m.in. arytmetyka,

– Skoro blisko 40 procent mieszkańców Polski to mieszkańcy wsi i obszarów wiejskich, należy zadbać o dofinansowanie działań polepszających warunki życia w tych obszarach. Należy odejść od nadmiernego preferowania obszarów miejskich na korzyść równowagi.

Kolejnymi ważnymi tematami były zagadnienia związane ze zwalczaniem skutków suszy min. poprzez realizację działań z zakresu małej retencji, wsparcia dla bioróżnorodności, poprawy warunków glebowych, a także przygotowania i wdrażania założeń  „Nowego Zielonego Ładu”.

– Nasi rolnicy powinni inaczej spojrzeć na te sprawy. Choćby na założenia konstruowanego obecnie Nowego Zielonego Ładu, które wiążą się nowymi możliwościami. Trzeba podejść do tych spraw jak do szansy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński

100 tysięcy euro dla gospodarstw – nowe propozycje Komisji Europejskiej

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,193FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły