poniedziałek, 8 marca, 2021

100 tysięcy euro dla gospodarstw – nowe propozycje Komisji Europejskiej

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak już informowaliśmy Komisja Europejska przygotowuje nowe instrumenty służące łagodzeniu  skutków pandemii koronawirusa.
Kolejnym krokiem jest Komunikat Komisji Europejskiej pt.: „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01)”.
Tym razem KE zezwala państwom członkowskim UE na udzielanie pomocy w formie dotacji bezpośrednich, zaliczek zwrotnych lub korzyści podatkowych, w kwotach które nie przekraczają 120 000 EUR na przedsiębiorstwo prowadzące działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub 100 000 EUR dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych.

Równolegle Komisja wydała zgodę na udzielanie wsparcia w formie gwarancji kredytowych, subsydiowanych stóp oprocentowania pożyczek, gwarancji i pożyczek udzielanych za pośrednictwem instytucji kredytowych lub innych instytucji finansowych i krótkoterminowe ubezpieczenia kredytów eksportowych.

 

Poradnik suszowy cz. I Skąd się bierze susza i jak przeciwdziałać jej skutkom? – POBIERZ TUTAJ

 

Co z tego wynika?

Ustanowienie przez KE tymczasowych środków pomocy umożliwia państwom członkowskim udzielanie wsparcia w związku z COVID-19  z krajowych środków publicznych, w ramach notyfikowanych w Komisji Europejskiej programów pomocy m.in. dla producentów rolnych w formie dotacji bezpośrednich, zaliczek zwrotnych lub ulg i zwolnień podatkowych w kwocie  nie przekraczającej 100 tys. euro na jedno gospodarstwo rolne.
Ponadto. w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, która nie jest zgłaszana do notyfikacji w Komisji Europejskiej, mogą być uruchamiane programy pomocy zakładające udzielenie wsparcia producentom rolnym, która nie przekracza 20 tys. euro na jedno gospodarstwo rolne w okresie trzech lat albo też 25 tys. euro, pod warunkiem prowadzenia sektorowego rejestru udzielonej pomocy publicznej w formie de minimis w rolnictwie. Wynika więc z tego, że 100 tys. euro na gospodarstwo to dodatkowy, niezależny od limitu de minimis próg pomocy.

 

Możliwe kolejne programy

I więcej, jeżeli państwa członkowskie (np. Polska), przygotują odpowiednie programy pomocowe, wskażą źródło finansowania i przedłożą je KE do notyfikacji, to poza powyższymi limitami przypadającymi na jedno gospodarstwo rolne, np. polscy producenci rolni zyskają możliwość skorzystania z programów pomocy, które spełniają warunki określone w Komunikacie Komisji ustanawiającym Tymczasowe środki pomocy państwa w formie gwarancji kredytowych, preferencyjnych pożyczek, krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych, gwarancji i pożyczek udzielanych za pośrednictwem instytucji kredytowych lub innych instytucji finansowych.
Dodajmy, że w oparciu o powyższe wytyczne Rada Ministrów pracuje nad projektem ustawy o dopłatach do kredytów obrotowych dla producentów rolnych, która to dopłata przykładowo w przypadku sektora małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 2%.

Tego rodzaju dodatkowa pomoc jest bardzo potrzebna dlatego, że na obecnym etapie, standardowe wsparcie w ramach pomocy de minimis zostało wykorzystane na poziomie ponad 90 proc. Są tez przesłanki ku temu (wypłata pomocy po ubiegłorocznej suszy), że już wkrótce limit zostanie wyczerpany. Teraz więc wszystko zależy od aktywności polskich władz.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KE, PE

Pomoc suszowa: nie wszyscy dostaną pieniądze

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

AGRO-Unia chce rozmawiać!

Dynamiczny i nieprzewidziany przebieg miała piątkowa, 5 marca br., uroczystość  otwarcia obwodnicy we Wrześni (woj. wielkopolskie) z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego. Stało się tak za...

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły