czwartek, 17 czerwca, 2021

Komisarz Wojciechowski o Nowym Zielonym Ładzie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

– To co się teraz dzieje w Polsce i w Europie przypomina tak zwany australijski wyścig, czyli taki w którym zawodnicy wchodzą w kolejne okrążenia a odpadają ci, którzy są ostatni. Natomiast na końcu konkurencji jest jeden zwycięzca, czyli ten zawodnik, którego nikt nie wyprzedził – powiedział Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski podczas dzisiejszej (4 marca br.) edycji „Dialogu Obywatelskiego” pt.: „Europejski Zielony Ład – Wyzwania dla Polski i Europy” organizowanego przez Polskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. 

Należy ratować rolników

– Przenosząc powyższe porównanie na rolnictwo muszę powiedzieć, że trwa obecnie wyścig z nastawieniem na ilość produkcji rolnej i na wielkość gospodarstw – wyjaśnił Komisarz Janusz Wojciechowski. – I jeśli tego procesu nie powstrzymamy to za jakiś czas w Europie działać będzie tylko kilka wielkich podmiotów, a rolnik w obecnym znaczeniu tego pojęcia po prostu zniknie. Odpowiedzią Unii Europejskiej będą więc zachęty i wsparcie dla rolników i mniejszych gospodarstw dla działań zmierzających do pracy nad opłacalnymi dla nich produktami ekologicznymi o wysokiej jakości. I tu trzeba rolnikom pomóc. 

Na poparcie tej tezy Komisarz Wojciechowski przytoczył dane Eurostatu, zgodnie z którymi w ciągu dekady od 2005 do 2015 roku ogólna liczba gospodarstw rolnych w Europie spadła z 14 milionów do 10 milionów a procesowi temu towarzyszył ogromny rozrost gospodarstw o większym areale, co powodowało że gospodarstwa niegdyś zaliczane do kategorii dużych w krótkim czasie stawały się średnie, później małe aby w końcu zniknąć. 

Zachęty a nie nakazy

– Receptą ma być opracowywany właśnie system zachęt – stwierdził Komisarz Europejski. – Muszę to mocno podkreślić, że będą to zachęty a nie nakazy. Rolnikowi produkcja zdrowej i ekologicznej żywności, czy dbanie o dobrostan zwierząt ma się po prostu opłacać. I nikt nikomu nie powie, że coś musi, bo motywacją do zmian ma być skuteczne wsparcie. 

W tym kontekście Komisarz Janusz Wojciechowski wyjaśnił, że podstawą negocjowanej właśnie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2022 – 2027 będzie nacisk na tworzenie i wsparcie dla  krótkich łańcuchów dostaw, wsparcie dla odtwarzania i rozwoju lokalnego przetwórstwa, produkcji wysokiej jakościowo i zdrowej żywności. 

Krótkie łańcuchy dostaw

– Należy też ostrożniej podchodzić do mitu związanego z naciskiem na eksport – wyjaśnił Komisarz Janusz Wojciachowski. – Cieszą oczywiście szeroko w mediach komentowane dane świadczące o rozwoju naszego eksportu, ale trzeba też mieć świadomość, że Polska to 38 milionowy rynek i tu należy szukać szans rozwoju dla rolnictwa. Widać też, że Polacy coraz więcej myślą o tym co jedzą. Skąd żywność pochodzi i czy nie zaszkodzi to ich zdrowiu. I w tym widzę szansę dla polskich rolników, ale potrzebna jest rzeczowa i konkretna promocja u konsumentów. 

Rola władz państwowych

Kolejna podstawa unijnej polityki to planowane programy wsparcia dla mniejszych, a szczególnie rodzinnych gospodarstw rolnych. 

– Jak mówiłem, rzecz w tym by odpowiednimi zachętami skłonić rolników do podjęcia pracy nad produkcją wysoko jakościowej i zdrowej  żywności – stwierdził Janusz Wojciechowski. – Dlatego nowa WPR musi zawierać właściwie dobrane programy, a one muszą uwzględniać potrzeby konkretnych krajów. Stąd podział na Narodowe Strategie Rozwoju i tak duży udział władz poszczególnych państw członkowskich Unii przy tworzeniu WPR. Inne też będą wymagania w stosunku do państw bardziej obciążających środowisko jak Dania czy Niderlandy (Holandia), a inne dla krajów takich jak Polska. Kraje te muszą jednak umieć określać własne potrzeby. Stąd tak ważny jest dialog polskiego Rządu z polskimi rolnikami. 

Nowy Zielony Ład 

W tym przypadku Komisarz Europejski wyraził opinię, że paradoksalnie szansą dla polskich rolników może być obecny stan krajowego rolnictwa, w którym procesy scalania i intensyfikacji produkcji rolnej nie zaszły tak daleko jak w Holandii czy Danii.

– Moim marzeniem jest by polscy rolnicy, którzy skorzystają z przyszłego unijnego wsparcia mogli opłacalnie dla siebie  przestawić zakres swojej pracy czy wręcz powrócić do porzuconych już zajęć, jak na przykład hodowli bydła. Przecież jest w Polsce tyle nieużywanych już obór i innych budynków gospodarskich. Nie trzeba ich więc budować. Można powrócić, ale do tego potrzebne jest wsparcie i nad nim właśnie pracujemy. 

Komisarz Janusz Wojciechowski nawiązał też do obaw wysuwanych przez wiele środowisk rolniczych w sprawie unijnego założenia dotyczącego przekazania 25 procent  powierzchni użytków rolnych na potrzeby związane z ekologią. Tu też odpowiedzią mają być zachęty i odmienne wymagania w stosunku do państw na różnym poziomie rozwoju. 

Raport o stanie prac

Komisarz Europejski przypomniał również, że państwa członkowskie UE mają czas do końca roku na przygotowanie własnych narodowych strategii rozwoju. Natomiast w 2022 roku programy te będą analizowane i negocjowane pod kątem zgodności z założeniami przyszłej WPR. Dodajmy, że w ramach dzisiejszego „Dialogu Obywatelskiego” odbył się też panel ekspertów pn.:  „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia dla polskiej wsi” z udziałem: Komisarza Janusza Wojciechowskiego, Anny Gembickiej – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Iwony Nurzyńskiej (niezależny ekspert) i Mieczysława Babalskiego ze Stowarzyszenia Ekołan. 

Źródła i foto: KE, KSS
  

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Koła Gospodyń Wiejskich. Senacka Komisja Rolnictwa za zmianami

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosili jedynie 4 poprawki o charakterze porządkowo-legislacyjnym do Ustawy o zmianie ustawy...

Nadeszła bessa. Stawki za zboże w dół

Spodziewany od kilku tygodni spadek notowań na rynku zbóż zawitał na światowe parkiety. Najnowszy raport USDA wpłynął na tendencje cenowe globalnych rynków zbóż. Prognozowana...

Polska Grupa Spożywcza. W senackich komisjach bez poprawek

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia senackie Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności bez poprawek przyjęły nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w...

Śledź nas

22,324FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły