niedziela, 7 marca, 2021

Kolejne ogniska ASF – tym razem w lubelskim i lubuskim!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Niestety nie kończy się pasmo niedobrych wiadomości dla producentów trzody chlewnej. Dziś, tj. 30 lipca br, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na obszarze Polski kolejnych: 16 i 17 w tym roku ognisk ASF. Decyzję podjęto na podstawie wyników badań laboratorium w Puławach.

Trzęsiny powiat zamojski

Ognisko ASF nr 16 – zlokalizowane zostało w gospodarstwie położonym w miejscowości Trzęsiny, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Utrzymywano tam 20 świń (9 prosiąt, 8 tuczników, 3 lochy). Ognisko położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Nietków powiat zielonogórski

Ognisko ASF nr 17 – wykryto w gospodarstwie położonym w miejscowości Nietków, w gminie Czerwieńsk, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie tym utrzymywano 19 świń (tuczników). Ognisko położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła już wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby. Działania podjęto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: OSP w Słubicach

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Dawno nie widziane obniżki zawitały na rynek wołowiny

W minionym tygodniu ceny byków poszły w dół.  Stabilną pozycję udało się utrzymać jedynie za krowy. Na spadki cen wpłynęły między innymi duże dostawy bydła...

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,690SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły