piątek, 18 czerwca, 2021

KE prognozuje zbiory kukurydzy w Polsce

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wysokie ceny kukurydzy zachęcają rolników do zwiększenia areału zasiewów tego zboża, którego wielkość szacowana jest przez Komisję Europejską na 718 tys. hektarów. Oznacza to wzrost o 1/5 w porównaniu z 2020 rokiem i wynik najlepszy w historii.

Konsekwencją wzrostu areału powinny być rekordowe zbiory kukurydzy !!!

KE prognozuje tegoroczne zbiory kukurydzy w Polsce na poziomie 4,562 mln ton (+7,2% r/r), czili powyżej rekordowego 2014 roku.

Łączne zasiewy wszystkich zbóż powiiny być jednak o 2,1% mniejsze niż rok temu, a to oznacza, że kukurydza przejmie część areału: pszenżyta, żyta, owsa i grupy inne zboża. Obok kukurydzy wzrośnie tylko areał (w skali roku) jęczmienia (+1,9%) i pszenicy (+0,6%).

Prognozy zbiorów wszystkich pozostałych zbóż z wyjątkiem kukurydzy są zdecydowanie niższe niż w 2020 roku. Ma to być konsekwencją po części mniejszego o 2% areału zasiewów i dobrych, ale gorszych niż przed rokiem plonów średnich.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły