sobota, 8 maja, 2021

Jeszcze 200 mln zł na ASF i powodzie!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Do 29 marca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła termin składania wniosków o wsparcie na realizację inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej – przeciwdziałanie ASF i powodziom. Do wykorzystania pozostało jeszcze około 200 mln zł. Środki pochodzą z budżetu Unii Europejskiej w ramach PROW 2014-2020. Nabór skierowany jest do dwóch grup beneficjentów. 

Do 100 tysięcy zł na ASF

Pierwszą grupą są rolnicy zamierzający zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Wnioskodawcy mogą otrzymać zwrot do 80 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 100 tys. złotych) inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF. Refundacje mogą dotyczyć: budowy (modernizacji) niecki dezynfekcyjnej, wyposażenia gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji, budowy ogrodzenia chlewni lub takiej jej przebudowy by trzoda była utrzymywana w odrębnych pomieszczeniach.

1 mln zł na przeciwdziałanie powodziom

Drugą grupą wnioskodawców są spółki wodne lub związki spółek wodnych, w których większość członków stanowią rolnicy posiadający grunty rolne. W tym przypadku można uzyskać zwrot do 80 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 1 mln złotych). Wsparcie                  dotyczy inwestycji w sprzęt zmechanizowany służący do utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych do ochrony gospodarstw przed skutkami powodzi i podtopień. Pieniądze można wykorzystać np. na zakup koparek, ciągników, rębaków do drewna, kos spalinowych czy kosiarek samojezdnych.

Jak wnioskować? 

Wnioski o przyznanie pomocy składać można osobiście lub przez upoważnioną osobę we właściwych terenowo oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR, albo poprzez platformę ePUAP lub przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Szczegółowe informacje i dokumenty dostępne są na stronie internetowej Agencji. Uruchomiono też bezpłatną infolinię pod numerem: 800 38 00 84.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Niedzielny poranek bezwietrzny na wschód od Wisły [POGODA]

W nocy za sprawą pogodnego nieba na wschodzie kraju będzie zimno. Na Podlasiu temperatura spadnie do -1/0 stopni. Na wschodzie około 0/+1 stopnia, przy...

Firma CLAAS ułatwia zarządzanie danymi

Do opracowania skutecznej strategii nawożenia, ochrony roślin i siewu potrzebne są między innymi dokładne informacje o plonach z ostatnich lat oraz o różnicach w plonowaniu w zależności od strefy pola....

Czy kapryśna wiosna zagraża uprawom w krajach UE?

Zaledwie kilka dni temu zmagaliśmy się z załamaniem pogody. Europejskie kraje zalała fala chłodu, co miało destrukcyjny wpływ na tereny sadownicze. Przymrozki dotknęły m.in....

Śledź nas

21,925FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły