piątek, 5 marca, 2021

Innowacyjna biogazownia

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na początku października br. w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nastąpiło uroczyste otwarcie innowacyjnej biogazowni, wpisującej się w światowe trendy rozwoju energetyki.

 

Podczas uroczystego otwarcia JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Jan Pikul powiedział, że jest to „szczególny dzień, w którym nauka i praktyka w wymierny sposób łączą się, a Uniwersytet realizuje swoje główne przesłanie”. Pomimo wstrzymania inwestycji przez trudności wynikające z załamania się rynku zielonej energii w 2012 r., budowa biogazowni zakończyła się sukcesem. Jak podkreślał JM Rektor, nowo otwarta biogazownia to instalacja nowoczesna, a dzięki zastosowanym w niej rozwiązaniom – unikatowa w skali Europy. Przez fakt zasilania jej obornikiem i odpadami z przemysłu rolno-spożywczego biogazownia bardzo dobrze wpisuje się w ochronę środowiska.

Polska myśl – biogazownia

Prezentacji nowo otwartej biogazowni dokonał prof. dr hab. Jacek Dach, który szczegółowo omówił budowę oraz zasadę działania zastosowanej technologii. – Fermentowaniu w biogazowni poddawane może być wszystko poza drewnem oraz jego odpadami – mówił prof. J. Dach. Omawiana biogazownia jest przykładem tego, że przy produkcji energii można zrezygnować z typowych produktów rolniczych, jakimi są np. kiszonki. Dzięki zastosowanej technologii istnieje możliwość osiągnięcia o 25% więcej energii z tej samej ilości materiału niż w przypadku tradycyjnych technologii. Omawianą instalację wyróżnia także jej wysoka bezawaryjność oraz możliwość pracy w szczycie, co oznacza, że może produkować energię elektryczną w okresie szczytowego zapotrzebowania. Kryteria wyżej wymienione powodują, że jest to pierwsza biogazownia trzeciej generacji. Warte podkreślenia jest to, że technologia, myśl techniczna i technologiczna jest w 100% polska.

 

Wyróżniająca biogazownia

Kolejnym novum wyróżniającym biogazownię opatentowany system mieszania, który zapobiega tworzeniu się kożucha. Jest on wysoce niekorzystnym zjawiskiem, które w przypadku jego powstania generuje ogromne koszty związane z koniecznością jego usunięcia.  Czas potrzebny do wybudowania biogazowni to 3–4 miesiące, a koszt to 9,5 mln zł. Prof. J. Dach podkreślał, że wysoka wydajność, niska awaryjność oraz możliwość wykorzystania odpadów organicznych powodują, że okres zwrotu inwestycji może wynieść mniej niż 5 lat. Agregat o mocy 500 kW w ciągu 24 godzin pracy wyprodukuje 12 megawatogodzin energii elektrycznej, która sprzedawana będzie do sieci. Ciepło w części wykorzystane zostanie do ocieplania zbiorników biogazowni. Jednak zdecydowana większość wykorzystywana będzie do ocieplania okolicznych budynków. Jest to najskuteczniejszą metodą ograniczenia smogu w okolicy. Biogazownia ta przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 6800 ton rocznie. Zdaniem prof. J. Dacha taka biogazownia powinna znajdować się w każdej wsi.

 

Towar eksportowy – biogazownia na kółkach

Biogazownia na miejsce inwestycji przyjeżdża w kontenerach, gdzie po zrobieniu wylewek można ją skręcić. Prosta konstrukcja i możliwość szybkiego postawienia biogazowni powodują, że ma ogromne możliwości eksportowe. Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, podkreślała, że współpraca biznesu i nauki w tym przypadku zakończyła się ogromnym sukcesem. Konieczne jest budowanie tego typu instalacji, ponieważ potrzebujemy taniego oraz czystego źródła energii.

 

Jagoda Strzelińska

 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Czy to będzie kolejny socjał?

Grupa pn. #HodowcyRazem zrzeszająca 7 największych krajowych organizacji branży hodowlanej odniosła się do założeń konsultowanego właśnie rządowego projektu Krajowej Strategii Rozwoju dla unijnej Wspólnej Polityki...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,500SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły