czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Ile zapłacimy za podatek cukrowy?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ostatnio wiele pisaliśmy o kontrowersjach wokół tzw. podatku cukrowego. Wiele środowisk producenckich i rolniczych, na różnych etapach prac nad tym projektem, kierowało do władz apele i protesty. Powstała nawet koncepcja „cukrowego okrągłego stołu”.

Ostatecznie jednak w tym tygodniu Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował się złożyć swój podpis pod ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów kon­sumentów, która zakłada m.in. wprowadzenie podatku od słodzonych napojów. Wejdzie ona w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Podstawowe obawy dotyczyły drastycznych skoków cen wyrobów zawierających cukier a nawet ruchów cen skupu buraka cukrowego.

Ile zapłacimy?

Nowa ustawa zakłada, że za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, producent będzie musiał dopłacić 50 gr. Kolejne 10 gr wyniesie dopłata za obecność substancji aktywnych jak kofeina i tauryna. Zawierają je m.in. napoje energetyczne, czy popularne cole. Ponadto jest jeszcze opłata zmienna w wysokości 5 gr jeśli ilość cukry w 100 mln przekroczy 5 gramów.

Podrożeją też tzw. „małpki”

Przy okazji podpisania ustawy dodajmy, że od nowego roku zdrożeje też alkohol wysokoprocentowy w małych butelkach – tzw. małpki. Wprowadzono bowiem dodatkową opłatę za sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego w małych butelkach (do 300 ml). Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego właśnie w opakowaniach o objętości do 300 ml. A zatem 200 ml alkoholu o mocy 40 proc. zdrożeje o ok. 2 zł.


Źródło / Zdjęcie : Portal Prezydenta RP

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły